Jakie są podstawowe kryteria jakości w laboratorium?

Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce pracy, które z uwagi na większe ryzyko, częstsze stosowanie substancji niebezpiecznych itp. musi również podlegać pewnym, nieco wyższym niż standardowo kryteriom bezpieczeństwa i jakości.

Gamma - Jakie są podstawowe kryteria jakości w laboratorium?


Jakie są podstawowe kryteria jakości w laboratorium?

Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce pracy, które z uwagi na większe ryzyko, częstsze stosowanie substancji niebezpiecznych itp. musi również podlegać pewnym, nieco wyższym niż standardowo kryteriom bezpieczeństwa i jakości. Jak dokładniej przedstawiają się takie podstawowe kryteria jakości w laboratorium badawczym? Poniżej nieco o nich powiemy...

3 najważniejsze kryteria jakości w laboratorium badawczym

Generalnie można wyróżnić trzy takie najbardziej podstawowe kryteria jakości. Przede wszystkim bada się i ocenia przydatność takich badań. Określony musi tutaj również zostać wymagany poziom poprawności danego badania.

Drugim filarem jest walidacja danej procedury badawczej tudzież weryfikacja w razie zastosowania metody znormalizowanej. Tu określone zostaje, jaką dokładność będzie gwarantowało dane badanie - oczywiście chodzi o jak najwyższą, zatem walidacja ma na celu określenie ewentualnych zmian, jakie trzeba wprowadzić, aby badanie miało sens.

Trzecim kryterium i filarem oceny jakości badania jest z kolei kontrola jakości. To jest dość obszerny temat, niemniej jednak zasadniczo chodzi o to, czy zastosowana metoda badawcza będzie gwarantowała klientowi odpowiednią jakość przez cały czas.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Mamy w Gammie doświadczenie we wprowadzaniu trybu pracy zdalnej w organizacjach. Powołaliśmy zespół ekspertów rozwijających i doskonalących zdalne rozwiązania.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:Dokumenty i kontrola kontroli

Na jakiej podstawie wprowadzane są w ogóle różne procedury kontrolujące taką pracę? Otóż tu wymienić można różne ustawy i regulacje, niemniej jednak dość istotną rolę pełni tutaj GMP, czyli zasady dobrej praktyki produkcyjnej, a w szczególności aneks 15 GMP odnoszący się ogólnie do zasad walidacji i kwalifikacji poszczególnych surowców i materiałów.

Warto jeszcze powiedzieć słowo o badaniu wewnętrznym, jakim jest właśnie audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Może on np. prowadzić również wspomnianą wcześniej kontrolę poszczególnych kryteriów jakości.

Warto jednak podkreślić, że wówczas pracownicy, którzy wykonują audyt, muszą być specjalnie w tym celu przeszkoleni. Nie może to wyglądać tak, że wykonują oni jedynie standardowe sprawdzenie dokumentacji i porównanie jej z wytycznymi.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne


 

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.