Kim jest ADO?

ADO to skrót od nazwy Administrator Danych Osobowych. Nazywany jest tak organ lub też jednostka organizacyjna albo osoba, która ma moc decydowania o celach oraz środkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Istotne jest to, aby przetwarzanie tych danych odbywało się zgodnie z prawem.

7 lipca 2017
zdjęcie - Kim jest ADO?

Kim jest ABI?


Kto może zostać ADO? Otóż taki status otrzymać może np. podmiot publiczny, czyli samorząd terytorialny, organ państwowy, samorządowa jednostka organizacyjna itp., ale także podmiot prywatny, czyli między innymi spółka partnerska, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, a nawet osoba fizyczna, która działalności gospodarczej nie prowadzi.

Warto jednak wiedzieć, że Administratorem Danych Osobowych jest np. przedsiębiorca, a nie osoba, która w danym przedsiębiorstwie ponosi odpowiedzialność za dane osobowe i ich przetwarzanie. Administrator Danych Osobowych może wyznaczyć osobę, która zostanie Administratorem Bezpieczeństwa Informacji i będzie odpowiedzialna za przetwarzanie danych osobowych.

Administrator Danych Osobowych ma całkiem sporo obowiązków, które wymagają dużej odpowiedzialności, rozsądku i wiedzy.
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne szkolenia komputerowe usprawniające pracę w programach takich jak: excel, word

Zobacz:Przede wszystkim spoczywa na nim obowiązek informacyjny, który oznacza, że ADO musi informować o tym, że zbiera dane osobowe i je przetwarza. Poza tym wymaga się od niego odpowiedzialnego i starannego przetwarzania danych osobowych, tak aby przede wszystkim chronić interes osób, których dane są przetwarzane. Oprócz tego musi on cały czas uzupełniać i uaktualniać dane, a kiedy ktoś prosi o ich usunięcie, to ADO musi tego dokonać.

Oczekuje się od niego również wykorzystywania różnych środków technicznych oraz organizacyjnych, które zapewniają ochronę podczas przetwarzania danych. Musi również cały czas kontrolować kto, kiedy i jakie dane wprowadził oraz kto te dane otrzymuje i z nich korzysta. Administrator Danych Osobowych powinien także prowadzić ewidencję osób, które są upoważnione do przetwarzania danych i zgłaszać zbiór do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

ADO powinien stale mieć na uwadze możliwe zagrożenia dla danych osobowych i tak dobierać środki, aby je zwalczać i chronić przed nimi dane. Nie jest to łatwe zadanie, toteż nie każdy może i nie każdy powinien zostawać Administratorem Danych Osobowych.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.