Kodeks pracy art 55 – czy warto go znać?

Nie każdy może poszczycić się znajomością wszystkich przepisów zawartych w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy. Na pewno jednak zarówno pracownik jak i pracodawca jest zobligowany do przestrzegania zapisów Kodeksu pracy.

zdjęcie - (the_title())


Kodeks pracy art 55 - czy warto go znać?

Nie każdy może poszczycić się znajomością wszystkich przepisów zawartych w Ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy. Na pewno jednak zarówno pracownik jak i pracodawca jest zobligowany do przestrzegania zapisów Kodeksu pracy.

Warto wiedzieć, że nieznajomość prawa pracy w żadnym stopniu nie zwalnia nas z kar, które mogą zostać na nas nałożone ze względu na nie stosowanie się do zapisów Kodeksu pracy. Szkolenia z prawa pracy, takie jak na przykład wynagrodzenie pracowników szkolenie to bardzo interesująca propozycja dla wszystkich, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Nie ulega wątpliwości, że znajomość prawa pracy jest dziś na wagę złota, zwłaszcza że przepisy Kodeksu pracy szybko się zmieniają. Kodeks pracy 2019 może stracić na aktualności w roku 2020, bo szykują się poważne zmiany w prawie pracy.

Ze względu na częste zmiany nauka przepisów Kodeksu pracy na pamięć jest bezcelowa. Warto znać jednak podstawowe przepisy. Jednym z takich przepisów jest z całą pewnością artykuł 55 Kodeksu pracy.

Wspomniany artykuł traktuje o rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika. Co do zasady przy rozwiązywaniu umowy obowiązuje okres wypowiedzenia, ale w szczególnych przypadkach odstępuje się od tej zasady.

Pracownik ma prawo do zakończenia umowy w wyżej wspomniany sposób, jeżeli otrzymał orzeczenie lekarskie, z którego treści wynika zakaz wykonywania pracy, którą pracownik świadczył do tej pory.

Jeżeli pracodawca nie zdecyduje się przenieść pracownika do pracy, która nie będzie zagrażała jego zdrowiu, pracownik może umowę rozwiązać. Można również rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, gdy doszło do rażących naruszeń pracodawcy wobec pracownika.

Oczywiście pracownik chcący rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia musi złożyć odpowiednie oświadczenie. Wymagana jest rzecz jasna forma pisemna. Nie ulega wątpliwości, że kwestie związane z wypowiadaniem umów o pracę budzą wiele emocji. Dlatego też warto byłoby postarać się brać udział we wspomnianych wyżej szkoleniach z prawa pracy.
 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.