Kodeks pracy – zmiany w roku 2017

Zmiany niektórych przepisów prawnych zawartych w Kodeksie pracy dotyczą takich zagadnień jak wydawanie świadectw pracy, regulaminy wewnątrzzakładowe, fundusz socjalny, odpowiedzialność materialna czy składki wypadkowe.

zdjęcie - (the_title())

Jeśli chodzi o wydawanie świadectw pracy zmiany polegają na konieczności natychmiastowego wydania świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy oraz obowiązywać przestaje zasada mówiąca o tym, że w przypadku umowy na czas nieokreślony lub próbny czas na wydanie świadectwa pracy wynosi maksymalnie 24 miesiące.

Zmiany spotkały również regulaminy obowiązujące wewnątrz firm. Zgodnie z obecnymi przepisami, jeśli w danym miejscu pracy zatrudnionych jest 20-50 osób, wówczas pracodawca zobowiązany jest do utworzenia regulaminu pracy i wynagradzania oraz zapoznania z nim wszystkich swoich podwładnych.

Specjaliści ostrzegają, że przepis ten może powodować pewne trudności w działalności przedsiębiorstw zatrudniających taką liczbę osób, szczególnie jeśli w danej firmie działają związki zawodowe - raz zatwierdzony regulamin może być ciężki lub wręcz niemożliwy do zmiany.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy na zaawansowane dwudniowe warsztaty dotyczące planowania i rozliczania czasu pracy w 2018 r., oraz orzecznictwa Czas pracy dla zaawansowanych.

Uczestnicy szkolenia interesują się również:

Pewną nowością, nie znajdującą swojego miejsca do tej pory w kodeksie pracy jest wymów podpisania umowy odnoszącej się do wspólnej ( pomiędzy pracownikiem a pracodawcą) odpowiedzialności za powierzone mienie. Jeśli do tej pory pracodawca nie zawarł takiej umowy i nie zrobi tego zaraz po wejściu w życie tych przepisów może spodziewać się, że z punktu widzenia prawa wszystkie wcześniejsze umowy i ustalenia stracą ważność.

W praktyce oznacza to, że w przypadku znacznego uszkodzenia mienia firmowego pracodawca bez podpisanej odpowiednio wcześnie umowy w żaden sposób nie będzie mógł obarczyć żadnego z winnych pracowników konsekwencjami za zaistnienie danej szkody.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

Kolejna ze zmian dotyczy kompetencji ZUS. Otóż może on podwyższyć składki wypadkowe nawet do 150% w przypadku, gdy płatnik pomimo otrzymania wezwania nie składa odpowiednich informacji oraz dokumentów rozliczeniowych. Płatnik od momentu wezwania ma 14 dni na stawienie się z dokumentami w siedzibie ZUS.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.