Podstawowe rodzaje kompetencji pracowników

Rekrutacja i selekcja pracowników może być niezwykle trudnym zadaniem dla wszystkich, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami. Dotyczyć to może młodych właścicieli przedsiębiorstw, którzy stoją przed zadaniem zatrudnienia pierwszego pracownika, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w działach personalnych. Elementów, na które musimy zwrócić uwagę jest bardzo wiele: od dyspozycyjności pracownika, przez jego potencjał i chęci do wykonywania danego zawodu, aż po jego umiejętności i kompetencje. To właśnie te ostatnie stanowią często najważniejsze kryterium wyboru pracownika i warto wiedzieć, jakie rodzaje występują.

zdjęcie - Podstawowe rodzaje kompetencji pracowników
 
Rekrutacja i selekcja pracowników może być niezwykle trudnym zadaniem dla wszystkich, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami. Dotyczyć to może młodych właścicieli przedsiębiorstw, którzy stoją przed zadaniem zatrudnienia pierwszego pracownika, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę w działach personalnych.

Elementów, na które musimy zwrócić uwagę jest bardzo wiele: od dyspozycyjności pracownika, przez jego potencjał i chęci do wykonywania danego zawodu, aż po jego umiejętności i kompetencje. To właśnie te ostatnie stanowią często najważniejsze kryterium wyboru pracownika i warto wiedzieć, jakie rodzaje występują.

REKRUTACJA I SELEKCJA PRACOWNIKÓW

Ludzie są głównym składnikiem każdej organizacji. Dlatego też pozyskiwanie i zatrudnianie właściwych osób oraz zachęcanie ich do efektywnej pracy jest kluczem do sukcesu każdego zakładu pracy. Poznaj szkolenie skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników.

Poznaj nasze szkolenia:

Zasadniczo wyróżniamy cztery rodzaje kompetencji:
  • społeczne - wpływające na budowanie relacji, umiejętność pracy w grupie, pośrednio wpływają również na umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne,
  • osobiste - wynikające z cech charakteru, wpływają na zaangażowanie czy jakość wykonywanej pracy,
  • menedżerskie - czyli ogół umiejętności w zakresie zarządzania (czasem, pracą, projektami, pracownikami), mają charakter "liderski",
  • zawodowe - wynikające z wiedzy i umiejętności specjalistycznych.

Na jakie kompetencje należy zwrócić uwagę? Z pewnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Osoba, która posiada doskonale rozwinięte umiejętności komunikacyjne i zdolność szybkiej nauki, sprawdzi się choćby w przedsiębiorstwach handlowych - wyuczenie zawodu będzie mniej problematyczne dla pracodawcy, niż choćby inwestycja w wielokrotne szkolenia z zakresu negocjacji.

W zawodach, które wymagają specjalistycznej wiedzy (medycyna, IT, przemysł) często nie zwraca się uwagi na umiejętności społeczne czy osobiste.

Jak więc zdecydować? Z pewnością warto wcześniej określić charakter stanowiska oraz wymagane i preferowane kompetencje - te, które są konieczne dla zatrudnienia oraz te, które znacząco ułatwią pracę, jednak ich występowanie nie jest niezbędne.

Możemy wybrać się również na specjalistyczne szkolenie, które pomoże w określeniu, jak powinna przebiegać rekrutacja - szkolenie to z pewnością ułatwi nam zdefiniowanie potrzeb przedsiębiorstwa oraz określić profil idealnego kandydata.

Już niedługo:
Incoterms 2020®
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Excel należy do programów Micorsoft Office i służy jako jeden z najpopularniejszych i najszerszych wykorzystywanych programów kalkulacyjnych w biznesie. Jego zakres funkcji jest na tyle szeroki, że zapewnia praktycznie każde możliwe obliczenia, jak i przeróbki danych zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami.
Księgowość to jeden z najbardziej potrzebnych, a możliwe że niezbyt docenianych zawodów. Tak naprawdę aby być księgowym trzeba mieć odpowiednie cechy, które automatycznie skutkują tym, że uważamy ten zawód za nudny.
Microsoft Excel to program służący do obliczeń, jak i wszelakiego rodzaju obróbki danych. Jego szerokie zastosowanie umożliwia milionom użytkowników tworzyć tabele, wykres, czy też zbiory danych, na których następnie przeprowadzają odpowiednią analizę i wyciągają wnioski.
Każdy z nas od chwili gdy tylko zaczął użytkować komputer (ten z systemem Windows) z pewnością nie raz miał styczność z programami office, w tym z excelem. Oczywiście pierwsze okresy „zabawy” z tym produktem dostępnym online z pewnością nie należały do najowocniejszych lecz wraz z biegiem lat i rozpoczęciem studiów lub pracy, zaczęliśmy dostrzegać liczne zalety tego programu.
Niedawne propozycje w zakresie prawa pracy na nowo rozpoczęły dyskusję dotycząca kwestii związanych formalnym zakresem stosunku pracy. Wynika to z wielu racji pochodzących z wielu stron. Trzeba bowiem pamiętać, że w ramach stosunku pracy krzyżują się interesy pracodawców, pracowników, a także instytucji państwowych. Wszystko to jest efektem kwestii w większości opartych na finansach
Obecny artykuł
Podstawowe rodzaje kompetencji pracowników

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji