Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę jest wartościowym i wiążącym dokumentem urzędowym, jaki osoba ubiegająca się o niego otrzymuje na drodze decyzji administracyjnej. Dokument ten w swojej treści zawiera pozwolenia na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub innych robót budowlanych które nie wiążą się z powstawaniem obiektów budowlanych (jakie są to obiekty, szczegółowo opisano w Dz. U. z 2016 r. poz. 290).

Gamma - Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę


Niestety samo otrzymanie takiego dokumentu wcale nie wiąże się możliwością rozpoczęcia od razu prac budowlanych, między innymi dlatego, że trzeba nieco poczekać by decyzja administracyjna stała się (zgodnie z prawem budowlanym) decyzją ostateczną w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego.

Obowiązkiem nadzorcy czy kierownika budowy jest również w terminie nie przekraczającym 7 dni przed rozpoczęciem prac poinformowanie odpowiednich organów nadzoru budowlanego o rozpoczęciu planowanych prac, które mogą być wykonywane dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji tego właśnie organu.

Aby takie pozwolenie na budowę było ważne powinno zostać wydane w terminie, jaki przewidziany jest na te czynność przez kodeks postępowania administracyjnego, czyli bez zbędnego odciągania w czasie.

Bywa jednak tak, że pewne sprawy przed wydaniem pozwolenia wymagają pewnego wyjaśnienia, wówczas pozwolenie to powinno zostać wydane nie później niż w ciągu miesiąca.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:Niestety jak wykazują statystyki terminy te są nagminnie naruszane przez każdą ze stron.

Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje że tylko niewiele ponad 5% wszystkich decyzji wydawane jest z całkowitym zachowaniem wymaganych terminów, a około 52 % decyzji wydawana jest nawet z większym niż roczne opóźnienie.

Średni czas na otrzymanie decyzji wynosi 311 dni i wiąże się z przejściem ponad 30 urzędowych procedur. Stąd tak duże opóźnienia w budowie mieszkań i ich wysokie ceny za metr kwadratowy.

Polska należy do grupy krajów europejskich gdzie sprzedaje się najmniej mieszkań za bardzo wysokie w stosunku do innych ceny.

Duży nacisk przy otrzymaniu pozwolenia na budowę kładzie się na wykonany projekt budowlany.

Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.