Prawo pracy chroni pracowników i pracodawców
Prawo pracy to gałąź prawa cywilnego. Jest to po prostu zbiór różnego rodzaju regulacji, które normują stosunki między pracodawcą a pracownikiem.
Zakres prawa pracy obejmuje także spory zbiorowe oraz formy dialogu w przypadku zbiorowych stosunków pracy. Jego zadaniem na pewno nie jest uprzywilejowane traktowanie jednej ze stron umowy – zarówno pracodawcy jak i pracownicy mają określone obowiązki oraz prawa.
Często można usłyszeć argumenty, że prawo pracy konstruowane jest tak, aby uprzywilejować pracowników kosztem pracodawców.
W tym kontekście podnosi się argumenty na rzecz liberalizacji przepisów. Bardziej elastyczne formy zatrudnienia mają być korzystne przede wszystkim dla pracodawców, na przykład umożliwiać łatwiejsze zwalnianie zatrudnionych osób, którym będzie przysługiwać mniejsza ochrona.
Warto jednak pamiętać, że zadaniem prawa pracy jest przede wszystkim określanie podstawowych ram współpracy między pracodawcami i pracownikami. Zakłada ono na przykład, że każdy ma prawo do nawiązania stosunku pracy.
Nakłada na pracodawcę obowiązek określonego traktowania zatrudnionych osób, poszanowanie ich dóbr osobistych, a także zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, czy rasę.
Prawo pracy podkreśla także w dużym stopniu prawo pracowników do otrzymywania godziwego wynagrodzenia za wykonywane obowiązki.
Oczywiście prawo pracy zawiera również szereg dużo bardziej skomplikowanych i szczegółowych przepisów. Z tego też powodu organizowane są
prawo pracy szkolenia przeznaczone zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców tak, aby obie strony dokładnie poznały swoje prawa oraz obowiązki.
Znajomość tego typu regulacji jest więc korzystna i ważna dla obu stron. Czas pracy szkolenie oraz inne kursy z tego zakresu są więc przydatnym źródłem wiedzy przedstawionej w przystępny sposób.