Prawo pracy chroni pracowników i pracodawców

Zazwyczaj uważa się, że prawo pracy został stworzone aby chronić pracowników przed nadużyciami ze strony pracodawców. Jest to oczywiście prawdą, nie można jednak zapominać, że przepisy chronią obie strony umowy.

Gamma - Prawo pracy chroni pracowników i pracodawców

Prawo pracy chroni pracowników i pracodawców


Prawo pracy to gałąź prawa cywilnego. Jest to po prostu zbiór różnego rodzaju regulacji, które normują stosunki między pracodawcą a pracownikiem.

Zakres prawa pracy obejmuje także spory zbiorowe oraz formy dialogu w przypadku zbiorowych stosunków pracy. Jego zadaniem na pewno nie jest uprzywilejowane traktowanie jednej ze stron umowy - zarówno pracodawcy jak i pracownicy mają określone obowiązki oraz prawa.

Często można usłyszeć argumenty, że prawo pracy konstruowane jest tak, aby uprzywilejować pracowników kosztem pracodawców.

W tym kontekście podnosi się argumenty na rzecz liberalizacji przepisów. Bardziej elastyczne formy zatrudnienia mają być korzystne przede wszystkim dla pracodawców, na przykład umożliwiać łatwiejsze zwalnianie zatrudnionych osób, którym będzie przysługiwać mniejsza ochrona.

Warto jednak pamiętać, że zadaniem prawa pracy jest przede wszystkim określanie podstawowych ram współpracy między pracodawcami i pracownikami. Zakłada ono na przykład, że każdy ma prawo do nawiązania stosunku pracy.

Nakłada na pracodawcę obowiązek określonego traktowania zatrudnionych osób, poszanowanie ich dóbr osobistych, a także zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, czy rasę.

Prawo pracy podkreśla także w dużym stopniu prawo pracowników do otrzymywania godziwego wynagrodzenia za wykonywane obowiązki.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

 
Oczywiście prawo pracy zawiera również szereg dużo bardziej skomplikowanych i szczegółowych przepisów. Z tego też powodu organizowane są prawo pracy szkolenia przeznaczone zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców tak, aby obie strony dokładnie poznały swoje prawa oraz obowiązki.

Znajomość tego typu regulacji jest więc korzystna i ważna dla obu stron. Czas pracy szkolenie oraz inne kursy z tego zakresu są więc przydatnym źródłem wiedzy przedstawionej w przystępny sposób.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.