Przeprowadzenie służebności przesyłu

Inwestycje elektryczne są jednymi z dość istotnych czy to dla kraju czy regionu. Bywa jednak tak że są też dość problematyczne zarówno dla przedsiębiorców jak i właścicieli nieruchomości. Bywa tak że właściciele gruntów nie chcą wyrazić zgody na budowę takiej lini, wtedy konieczne będzie przeprowadzenie postępowania dotyczącego ustanowienia służebności przesyłu.

zdjęcie - (the_title())


Przeprowadzenie służebności przesyłu

Inwestycje elektryczne są jednymi z dość istotnych czy to dla kraju czy regionu. Bywa jednak tak że są też dość problematyczne zarówno dla przedsiębiorców jak i właścicieli nieruchomości.

Bywa tak że właściciele gruntów nie chcą wyrazić zgody na budowę takiej lini, wtedy konieczne będzie przeprowadzenie postępowania dotyczącego ustanowienia służebności przesyłu.

Takie rozwiązanie jest również korzystne dla osób które nie mają wpływu no to przez ich działką przebiega linia wysokiego napięcia z lat 80 czy 90.

Wprowadzono odpowiednie regulacje które dotyczą tej kwestii zagadnień z nią zawiązanych. Mówią one, że przedsiębiorca ma prawo korzystać z urządzeń elektrycznych należących do niego ale znajdujących się na nieruchomościach innych osób.

Według zapisów prawnych prawa energetycznego, możliwe jest również ustanowienie służebności przesyłu dla przedsiębiorcy będącego właścicielem urządzeń znajdujących się już na terenie nieruchomości, bądź też ustanowienie przesyłu zanim urządzenia te powstaną.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Oznacza to w praktyce że jako właściciel nieruchomości możemy starać się o odszkodowanie za linie energetyczną powstałą w latach poprzednich. Ważne jest dla przedsiębiorcy aby stan prawny urządzeń był uregulowany jak najszybciej aby uniknąć późniejszych roszczeń właścicieli.

Może to nastąpić dzięki zawarciu przez przedsiębiorcę przesyłowego z właścicielem nieruchomości umowy o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem. Wynagrodzenie to powinno zostać wskazane w operacie szacunkowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego.

Jest to bardzo istotne ponieważ często przedsiębiorcy nie mogą ominąć linią elektryczną danego gruntu, co bez prawnego rozstrzygnięcia uniemożliwiało by przeprowadzanie inwestycji elektrycznych.

Oczywiście lepszym rozwiązaniem jest dojście do porozumienia na drodze prywatnej bez konieczności angażowania w to organów sądowych, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Nie da się jednak ukryć, że rozwiązanie sądowe będzie trwać trochę dłużej oraz będzie się wiązać z koniecznością spędzenia większego czasu w rożnych urzędach.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.