Rękojmia od dewelopera – jakie masz prawa?

Ustawa deweloperska wprowadziła szereg zabezpieczeń dla klienta kupującego mieszkanie. Jednym z nich jest zagadnienie rękojmi oraz gwarancji zawartych w umowie deweloperskiej. Czy te pojęcia są tożsame? Jakie prawa dają klientom a jakie obowiązki deweloperom? Kwestie te zostaną dokładniej poruszone poniżej…

Gamma - Rękojmia od dewelopera - jakie masz prawa?


Rękojmia od dewelopera - jakie masz prawa?

Ustawa deweloperska wprowadziła szereg zabezpieczeń dla klienta kupującego mieszkanie. Jednym z nich jest zagadnienie rękojmi oraz gwarancji zawartych w umowie deweloperskiej. Czy te pojęcia są tożsame? Jakie prawa dają klientom a jakie obowiązki deweloperom? Kwestie te zostaną dokładniej poruszone poniżej...

Szkolenia dla deweloperów - ważna inwestycja

Na początek jednak trzeba zaznaczyć, że chcąc zostać deweloperem albo zająć się szerzej inwestycją w mieszkania, należy koniecznie także zainwestować w szkolenia dla deweloperów. Zasadniczo bez nich naprawdę za dużo się nie zdziała - bez odpowiedniej wiedzy będziemy niejako jak dzieci we mgle.

Takie bardzo okrojone i podstawowe szkolenie gospodarka nieruchomościami w zasadzie przyda się każdej osobie kupującej mieszkania od dewelopera. Dzięki niemu będzie ona wiedziała, jak postępować. Przy okazji - ciekawe jest także szkolenie użytkowanie wieczyste. To właśnie ono zapewnia gwarancję udanych inwestycji dzisiaj.

Rękojmia i gwarancja od dewelopera

Wracając jednak do meritum - czym jest rękojmia od dewelopera. Otóż to, o czym szczególnie trzeba tu wspomnieć to fakt, że zasadniczo rękojmia jest wymagana przez prawo. Chodzi tutaj o to, aby klient mógł nie tylko zgłosić usterkę czy wadę mieszkania zaraz po zakupie, lecz był chroniony w przypadku wad, które pojawią się dopiero później.

Zasadniczo rękojmia działa jeszcze przez pięć lat od momentu wydania mieszkania. Podlegają jej trzy główne typy wad mieszkania. Pierwsze z nich to takie, które zasadniczo obniżają jego wartość. Tutaj przede wszystkim trzeba wspomnieć o np. nieszczelnych oknach.

Drugi typ wad odnosi się bardziej do niezgodności lokalu z obiecanym stanem np. miał być widok na park, a park został wycięty. Trzeci zaś typ wad to mieszkanie oddane w stanie niepełnym np. bez komórki.

Z tytułu rękojmi klient ma prawo domagać się naprawy, obniżenia wartości mieszkania i zwrócenia różnicy czy też w ogóle może odstąpić od umowy. Gwarancja różni się przede wszystkim tym, że jest dobrowolna.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.