Obowiązki związane ze służebnością przesyłu

Służebnością przesyłu określa się ograniczone prawo rzeczowe ( lub tak zwane prawo rzeczy cudzej) które odnosi się między innymi do korzystania z wszelkich dostępnych urządzeń jakie wykorzystywane są do przesyłu energii, substancji, materiałów itp.

zdjęcie - (the_title())

Służebność przesyłu


Służebność przesyłu polskie prawo reguluje odpowiedni artykuł Kodeksu Cywilnego. Jeśli chodzi o sytuacje w jakiej powstać ona może legalnie powstać, to ma to miejsce podczas podpisania umowy pomiędzy właścicielem danej nieruchomości a właścicielem sieci władnącej.

Umowa taka zawarta może zostać również po prawomocnym orzeczeniu sądu lub też w wyniku długotrwałego zasiedzenia.

Jeśli zachodzi sytuacja w której właściciel nieruchomości zdecydowanie sprzeciwia się ustanowieniu służebności przesyłu, a konieczne jest to do optymalnego wykorzystywania znajdujących się tam urządzeń wówczas właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego w wysokości wynagrodzenia w zamian za jego ustanowienie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjePolskie prawo mówi o tym, że służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa.

W takim przypadku konieczne staje się usunięcie wszystkich urządzeń, które w jakikolwiek sposób mogą utrudniać korzystanie z danej nieruchomości.

Ten obowiązek spada wówczas na przedsiębiorcę przesyłowego który w odpowiednim czasie (niezbyt długim, często określony jest on już na początku zawierania umowy) musi te sprawę załatwić. Jeśli w wyniku całej operacji powstaną jakieś szkody, przedsiębiorca musi je naprawić na swój własny koszt.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

Sprawdź nasze szkolenia online:Obecnie zdecydowana większość przedsiębiorców chcąc uniknąć kłopotów takich jak roszczenia odszkodowawcze właściciela gruntu (np. z tytułu bezprawnego jego wykorzystania) zawierają z właścicielami nieruchomości umowy, które zabezpieczają obie strony przed ewentualnymi szkodami.

Umowy te najczęściej sporządzane są bardzo skrupulatnie w obecności wybranego notariusza, wówczas umowa taka ma wiążącą dla obu stron formę aktu notarialnego.

Zawiera ona przede wszystkim bardzo szczegółowo opisane zasady korzystania z danej nieruchomości.

Obrót towarowy z zagranicą, Łańcuch dostaw - praktyka polskich i zagranicznych firm. Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.