Służebność przesyłu – strefa kontrolowana

Ustanowienie służebności przesyłu, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie może obejmować strefy kontrolowanej. W konsekwencji ogranicza to prawo właścicieli nieruchomości do uzyskiwania wyższych wynagrodzeń.

13 czerwca 2017
zdjęcie - Służebność przesyłu – strefa kontrolowana

Służebność przesyłu - strefa kontrolowana


W podjętej przez Sąd Najwyższy uchwale wyraża on stanowisko, że w przypadku gazociągów, które powstały przed 12 grudnia 2001 roku służebność przesyłu nie obejmuje tak zwanej strefy kontrolowanej. Stanowisko takie było efektem pytania zadanego przez Sąd Okręgowy w Bielsku Białej, przed którym toczyła się sprawa o ustanowienie służebności przesyłu z tytułu biegnącej przez działkę linii gazociągowej.

Według powódki Sąd przy ustalaniu wynagrodzenia powinien był wziąć pod uwagę nie trzy metrowy pas ochronnych wokół gazociągu, a trzydziestometrową strefę kontrolowaną. W tym konkretnym przypadku wynagrodzenie mogło wynosić 7 560zł lub 53 tys. zł.

Strefa kontrolowana jest bowiem pasem przy gazociągu, w którym na mocy rozporządzenia ministra gospodarki z 26 kwietnia 2013 roku przedsiębiorstwo gazowe ma prawa wpływać na działania właściciela, które mogłyby mieć negatywy skutek dla samego gazociągu.

Główna wątpliwość, jaka powstała po stronie Sądu Okręgowego to kwestia ograniczenia prawa użytkowania nieruchomości na mocy rozporządzenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeSąd Najwyższy natomiast klarowanie i jednoznacznie stwierdził, że strefa kontrolowana nie wchodzi w skład zakresu służebności przesyłu, która jest ustanowiona dla gazociągu.

W zgodnej opinii prawników wynika, że taka uchwała Sąd Najwyższego jednoznacznie ogranicza możliwości dochodzenia wynagrodzenia, za rzeczywiście ograniczone prawa dotyczące naszej nieruchomości.

Jest to kolejny przykład na to, jak żywe i plastyczne jest prawo służebności przesyłu. Szkolenia z tego zakresu powinny być zatem w centrum zainteresowania zarówno po stronie samych przedsiębiorców, jak i samych właścicieli nieruchomości.

Dlatego też warto wyszukać na naszej stronie „szkolenia służebność przesyłu” i korzystać z wiedzy fachowców, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem.

W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy m.in: szkolenie ze służebności przesyłu, odprawy celne szkolenie, czas pracy szkolenie. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.