Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest zbiorem wszystkich środków finansowych, które pracodawca lokuje na specjalnie do tego celu założonym bankowym rachunku. Pracodawca w odpowiednim momencie może je wykorzystać (choć w niektórych sytuacjach jest do tego wręcz zobowiązany) na socjalne wsparcie swoich pracowników. Fundusz Socjalny nie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Do jego założenia i wykorzystywania zobowiązany są przede wszystkim pracodawcy z jednostek budżetowych i samorządowych (bez względu tak naprawdę na liczbę zatrudnianych pracowników). 

     
    Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest zbiorem wszystkich środków finansowych, które pracodawca lokuje na specjalnie do tego celu założonym bankowym rachunku. Pracodawca w odpowiednim momencie może je wykorzystać (choć w niektórych sytuacjach jest do tego wręcz zobowiązany) na socjalne wsparcie swoich pracowników. Fundusz Socjalny nie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy.

    Do jego założenia i wykorzystywania zobowiązany są przede wszystkim pracodawcy z jednostek budżetowych i samorządowych (bez względu tak naprawdę na liczbę zatrudnianych pracowników). W myśl nowych zasad obowiązujących stosunkowo od niedawna, Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych musi również zostać stworzony przez tych pracodawców, którzy w swoim przedsiębiorstwie zatrudniają co najmniej 50 pracowników pełnoetatowych.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    ZAKŁADOWY FUNDUSZ ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

    Praktyczne warsztaty na temat aktualnego stanu prawnego dotyczącego zakładowego funduszy świadczeń socjalnych. Zapraszamy na Szkolenia z zarządzania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych

    Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

    Środki gromadzone i przeznaczone wyłącznie na fundusz socjalny pochodzą niemal wyłącznie z odpisów. Ich wartość jest ściśle określona i nie może być manipulowana w dowolny sposób. Środki pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zostać mogą spożytkowane między innymi na:
    • dofinansowanie wypoczynku pracownika lub jego dzieci,
    • finansowe wsparcie dla pracownika będącego ofiarą zdarzenia losowego, takiego jak przewlekła choroba (pracownika lub bardzo bliskiej mu osoby),
    • dofinansowanie o charakterze sportowo-rekreacyjnym,
    • dofinansowanie o charakterze kulturalno-oświatowym,
    • organizację paczek żywnościowych czy prezentów z okazji świąt dla pracowników oraz ich najbliższych,
    • dofinansowanie powstawania przyzakładowych żłobków lub przedszkoli.

    Bardzo często pracodawca ma dość duże możliwości przeznaczenia środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jednak są pewne sytuacje, w których bezwzględnie nie może skorzystać ze środków zgromadzonych w funduszu.

    Oto kilka przykładów:
    • fundusz nie może finansować stołówek pracowniczych,
    • fundusz nie finansuje dojazdów do miejsca pracy,
    • imprezy integracyjne oraz wszelkiego rodzaju firmowe imprezy nie mogą być finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.