Zmiany w umowach cywilnoprawnych w roku 2017

Jedną ze zmian jaka obowiązuje pracodawców od początku 2017 roku jest wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, jaka należy się pracownikowi za jego wykonywaną pracę

zdjęcie - Zmiany w umowach cywilnoprawnych w roku 2017

Przepis ten obowiązuje nawet w przypadku umów zlecenie ( z wyjątkiem sytuacji kiedy podstawą wynagrodzenia są prowizje od uzyskiwanych efektów np. sprzedażowych). Na dzień dzisiejszy minimalna stawka wynosi 13 złotych brutto i według zapowiedzi ma być systematycznie podnoszona.

W związku z nowelizacją wielu przepisów przewidziano również znaczne poszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy, co skutkuje nasiloną od początku roku kontrolą nie tylko osób samozatrudnionych, ale również wszelkich pozostałych podmiotów którzy zatrudniają na zleceniobiorców na dłuższy lub krótszy okres czasu.

Przedmiotem kontroli inspektorów w większości wypadków jest wysokość wypłacanego wynagrodzenia, jeśli zauważą oni jakieś nieprawidłowości mają prawo do nakazu pracodawcy wypłaty minimalnej stawki za godzinę pracy ostrzegając przed grożącymi konsekwencjami nie stosowania się do obowiązującego prawa. Za niestosowanie się do przepisów o minimalnym wynagrodzeniu przedsiębiorcy grozi grzywna w wysokości od 1000 do nawet 30 000 złotych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W obszarze szkoleń dla działów HR, Kadry stworzyliśmy dział związany z tymi tematami.Zobacz nasze szkolenia dla kadr:

Taka kontrola i dość wysokie kary za niestosowanie się do przepisów ma na celu zniechęcenie potencjalnych pracodawców do zatrudniania na tak zwanych 'umowach śmieciowych'. To kolejna obok obowiązku objęcia pracownika ubezpieczeniem społecznym niedogodność dla pracodawców, gdyż wzrastają koszta związane z zatrudnieniem pracownika na te właśnie umowę ( to tej pory była to jedna z najkorzystniejszych form współpracy dla pracodawców).

Niestety pomimo nowelizacji jakie przyniósł rok 2017 nadal podpisywanych jest mnóstwo umów zlecenie. To szkoda dla pracownika, bowiem w tym czasie nie ma prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego, w żaden sposób pracownik nie jest chroniony przed natychmiastowym zwolnieniem z pracy, także w przypadku ciężkiej choroby mogą pojawić się problemy z uzyskaniem wsparcia finansowego na okres lekarskiego leczenia.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.