Bariery efektywności osobistej 1/4

Sprawność psychofizyczna każdego człowieka podlega określonym zmianom zgodnym z jego naturalnym rytmem dobowym.

7 czerwca 2017
zdjęcie - Bariery efektywności osobistej 1/4

Bariery efektywności osobistej (krzywa wydajności)


Absolutna wartość najwyższej i najniższej sprawności jest indywidualnie zróżnicowana, jednak rzeczą wspólną dla wszystkich ludzi są rytmiczne wahania sprawności. Bezpośrednio po fazach najwyższej aktywności następują dwugodzinne fazy odpoczynku, podczas których narządy ciała pracują na „zwolnionych obrotach” i nie powinny być nadmiernie przeciążane.

Punkt najwyższej sprawności osiągany jest przed południem, kiedy żołądek, trzustka, śledziona i serce aktywnie pracują. Ten poziom jest już później w ciągu dnia o wiele niższy, dlatego jest to najlepszy czas na zadania ważne. Po obiedzie, kiedy aktywne jest jelito cienkie, występuje znaczne obniżenie sprawności organizmu. Spadek energii po posiłku najlepszy jest na zadania o najmniejszym priorytecie. Późne popołudnie to najlepszy czas na zadania o średnim stopniu ważności.

W kształtowaniu dnia pracy powinno się również uwzględnić wahania psychologicznej sprawności po to, aby móc planować zadania zgodnie z indywidualnym rozkładem wydajności. Świadomość wahania własnej efektywności pracy, w zależności od pory dnia, pozwala planować wykonanie różnych projektów zgodnie z ich stopniem trudności.

Krzywa wydajności pokazuje uśrednione wyniki przeciętnej aktywności człowieka, dlatego warto przyjrzeć się dokładnie jak funkcjonuje nasz organizm w cyklu dobowym. Nasza sprawność intelektualna uzależniona jest od wielu czynników, dlatego też trzeba je wziąć pod uwagę w budowaniu osobistej krzywej wydajności.

Osobista krzywa wydajności
W określaniu własnej krzywej efektywności psychofizycznej warto skorzystać z kwestionariusza MEQ (Morningness-Eveningness Qustionnaire). W przypadku tego kwestionariusza nie można wypaść dobrze lub źle. Im bardziej szczerych odpowiedzi udzielimy tym bardziej miarodajny uzyskamy wynik. Na każde pytanie udzielamy tylko i wyłącznie jednej odpowiedzi. Sposób liczenia i interpretacja wyników znajduje się na końcu kwestionariusza. Pamiętajmy, że oprócz tego narzędzia istotne są też nasze spostrzeżenia na temat własnej aktywności wciągu doby.

Wzorce aktywności dobowej – tzw. „sowy i skowronki”
Czas poświęcony na sen jest sprawą bardzo indywidualną. Większość ludzi dorosłych potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Są jednak osoby, których zapotrzebowanie na sen wynosi 10 godzin. Jedni są “sowami”, prowadzącymi nocny tryb życia, inni natomiast są “skowronkami”, aktywnymi od rana. Śpimy różnie w zależności od upodobań.

Wczesne lub późne kładzenie się do snu uzależnione jest od naturalnego, indywidualnego biorytmu. Podobnie jest z pracą. „Skowronki” dobrze funkcjonują rano. Dlatego też wszystkie swoje zadania obciążające umysł, przewidziane do zrealizowania w ciągu dnia, powinny planować na wczesne godziny poranne. Wtedy właśnie są w najlepszej dyspozycji do pracy. Natomiast “sowy”, osoby, które dobrze funkcjonują w późnych godzinach wieczornych lub nocą, rano późno się wybudzają.

Dlatego nie powinny planować ważnych rozmów oraz działań we wczesnych godzinach porannych. Ten typ ludzi dopiero koło południa osiąga pełną sprawność intelektualną. Są jednak sytuacje, kiedy nasze preferencje związane z aktywnością dobową nie są brane pod uwagę np.: narzucona godzina egzaminu. W takich sytuacjach zazwyczaj pomocny jest stres mobilizujący czyli esutres.

To za jego sprawą mobilizujemy nasze zasoby, aby poradzić sobie z trudnym zadaniem pomimo pory dnia. Należy oczywiście zaznaczyć, że poziom motywacji uzależniony jest od stopnia trudności i ważności zadania.

 

Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie: i szkolenia sprzedażowe: Zapraszamy serdecznie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.