Budowanie autorytetu szefa

Co jest zadaniem każdego szefa? Oczywiście dość szeroko pojęte rządzenie, zarządzanie ludźmi, firmą. Nie jest to jednak takie proste, aby bowiem skutecznie rządzić, trzeba posiadać pewien autorytet…

zdjęcie - (the_title())

Co jest zadaniem każdego szefa? Oczywiście dość szeroko pojęte rządzenie, zarządzanie ludźmi, firmą. Nie jest to jednak takie proste, aby bowiem skutecznie rządzić, trzeba posiadać pewien autorytet...

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.

Zobacz też:

Czym jest autorytet?

Na to pytanie nie jest wcale tak łatwo odpowiedzieć. Można je określić jako rodzaj społecznego uznania. Co się jednak składa na taki autorytet? Czy można się z nim urodzić? Czy trzeba na niego zasłużyć? Generalnie rzecz ujmując możemy co najwyżej urodzić się z charyzmą albo pewnymi cechami charakteru, które ułatwią nam zbudowanie autorytetu, jednak musimy na niego zasłużyć. Jak to zrobić? Trzeba zadbać o kilka cech oraz zdolności, które nam ten autorytet zapewnią.

Cechy charakteru

Dobry szef, jeśli chce być szanowany to musi na pewno wykazywać się opanowaniem. Co więcej musi on być człowiekiem choć w pewnym stopniu empatycznym Jednocześnie jednak powinien być trochę wymagający i stanowczy. Musi także umieć rozmawiać z ludźmi - motywować ich, ganić, wysłuchiwać problemów. Autorytetem na pewno będą cieszyli się także Ci szefowie, którzy potrafią dobrać zadania do osób tak, aby wykorzystać ich zdolności.

Wizerunek

Warto napomknąć także o tym, że pewien wpływ na autorytet ma także wizerunek każdego szefa. Choć może się to wydawać dość dziwne i mało istotne, to jednak styl ubioru, sposób chodzenia, rodzaj posiadanych sprzętów, fryzura - to wszystko ma wpływ na to, jak nas postrzegają inni. Pomyślmy zresztą sami - do kogo żywimy większy szacunek? Do osoby, która porusza się pewnie, w dopasowanych do siebie rzeczach, czy do osoby garbiącej się w wymiętej koszuli?

Relacje z pracownikami

Aby cieszyć się autorytetem trzeba także zachowywać dobre relacje z pracownikami. Przede wszystkim muszą oni czuć, że stoimy po ich stronie i że zależy nam na ich dobru. Niedopuszczalne zatem są wypowiedzi, w których pokazujemy, że nie szanujemy ich pracy albo że w zasadzie to nie wiemy, kim oni są. Starajmy się także nie wywyższać - to oczywiste, że jesteśmy na stanowisku kierowniczym, jednak nie musimy dawać odczuć innym, że są pod nami.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.