Budowanie zespołu, czyli jak stworzyć efektywny zespół pracowników

Zespół to grupa złożona z określonej ilości osób, które posiadają wspólny cel oraz są świadome tego, że do jego osiągnięcia potrzebne jest indywidualne zaangażowanie każdego z nich (to jest jeden z warunków koniecznych, aby można było mówić o zespole).

zdjęcie - (the_title())

Czym jest zespół? Proces budowania zespołu

Zespół to grupa złożona z określonej ilości osób, które posiadają wspólny cel oraz są świadome tego, że do jego osiągnięcia potrzebne jest indywidualne zaangażowanie każdego z nich (to jest jeden z warunków koniecznych, aby można było mówić o zespole).

Co ciekawe, bardzo często zespół, który pracuje już ze sobą od jakiegoś czasu i jest odpowiednio zgrany, wypracowuje sobie z czasem własne metody pracy, dzięki czemu pracuje efektywniej i wydajniej.

Jednak aby zespół pracował wydajnie i efektywnie, musi zostać najpierw przez właściwą osobę odpowiednio wykreowany. Tu sekret tkwi przede wszystkim we właściwym doborze pracowników, wykazujących się nie tylko podobnymi kompetencjami, ale również i bardzo zbliżonymi cechami osobowościowymi, co znacznie ułatwi osiągnięcie poziomu najbardziej efektywnej współpracy pomiędzy grupą pracowników.

Aby zbudować zespół nie wystarczy tylko zebrać odpowiednią grupę pracowników i powierzyć im zadania do wspólnego wykonania. Na etapie tworzenia zespołu bardzo istotną kwestią jest określenie odpowiedniego momentu przekazania zadania innemu pracownikowi, a nie nakłanianie grupy wszelkimi sposobami do tego, by podejmowali wspólną pracę.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami.  Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.

Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :

Lider a pracownik. Współpraca

Nie tylko przy tworzeniu zespołu, ale również przy staraniach o jego zgranie (co jest kluczem do jego efektywnej pracy, przynoszącej dla przedsiębiorstwa ogrom korzyści) bardzo istotne znaczenie ma identyfikacja potrzeb oraz problemów, z jakimi zmaga się zespół (a każdy z nich zawsze się z jakimiś na różnych etapach swojego działania boryka).

Bardzo często w celu identyfikacji potrzeb i problemów osoby odpowiedzialne za początkową fazę budowy zespołu, do tego celu stosują pytania kontrolne, ankiety czy też indywidualne rozmowy.

Skrupulatne przeprowadzenie takiego badania oraz analiza osiągniętych wyników bardzo często ma kluczowe znaczenie dla dalszego prowadzenia i zasad działania danego zespołu. W rzeczywistości, z bardzo różnych przyczyn, nie z każdej grupy pracowników możliwe jest stworzenie sprawnie działającego zespołu, co oczywiście zawsze bezwzględnie należy mieć na uwadze.

Czasem po prostu nawet jeśli wszystkimi możliwymi siłami zostanie stworzony zespół, to jednak jego współpraca dająca efekty, nawet pomimo wielu starań nie będzie możliwa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:

Szkolenia menadżerskie - pełna lista.

Skuteczny i efektywny zespół. Komunikacja, współpraca - zgrany zespół

Przede wszystkim niemal zawsze w dobrze zgranym zespole poszczególni członkowie są bardziej zorientowani na potrzeby swoich współpracowników, co nie tylko znacznie przyspiesza i ułatwia realizację wielu zadań, ale również sprawia, że będą one wykonany na wysokim i bardzo satysfakcjonującym zarząd przedsiębiorstwa poziomie.

Ponadto w dobrze zgranym zespole panuje bardzo dobry przepływ informacji, nic nie jest zatajone, dzięki czemu nie pojawiają się niedomówienia, mogące prowadzić do rozpadu efektywności pracy zespołu.

Tylko pracownicy, którzy są świadomi swoich słabych i mocnych stron, a także potrafią je umiejętnie wykorzystywać, będą w stanie pracować dobrze w zespole, wspólnie ze współpracownikami realizując przy tym wszystkie zadania, jakie zostaną im powierzone z należytą dbałością i starannością.

Znając swoje atuty i słabości znacznie łatwiej jest wówczas dzielić się zadaniami z innymi tak, aby każdy miał możliwość wykonywania tych elementów, w których czuje się zdecydowanie najlepiej i najpewniej.

Nie zawsze jednak zbudowanie dobrego i zgranego zespołu jest takie proste. Bardzo często pojawiają się przy tym różnego rodzaju trudności.

Dlaczego trudno zbudować efektywny zespół? Problemy:

  • brak chęci ze strony pracowników, z których taki zespół ma zostać stworzony,
  • problemy z integracją wynikające z bardzo różnorodnych przyczyn,
  • problemy z wzajemnym zaufaniem,
  • niski poziom bądź całkowity brak motywacji do pracy (nie tylko tej zespołowej),
  • zbyt duże różnice w charakterze i osobowości poszczególnych pracowników, z których ma zostać zbudowany zespół,
  • brak zaufania do własnej osoby,
  • brak wiary we własne możliwości i umiejętności

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.