Co nas ogranicza w efektywnym wykonywaniu obowiązków?

W pracy często zdajemy sobie sprawę, że nasza efektywność i wydajność nie jest najwyższa. Szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę, zwykle narzekają na brak wolnego czasu oraz nadmiar obowiązków.

zdjęcie - (the_title())


Co nas ogranicza w efektywnym wykonywaniu obowiązków?

W pracy często zdajemy sobie sprawę, że nasza efektywność i wydajność nie jest najwyższa. Szczególnie osoby, które prowadzą własną firmę, zwykle narzekają na brak wolnego czasu oraz nadmiar obowiązków.

Przedsiębiorcy, którzy odnoszą sukces, znają sposoby na zwiększenie swojej wydajności, mimo dokładnie tylu samu godzin roboczych co ci, którzy nie osiągają pożądanych wyników. Nauczyć się tych sposobów możemy m.in. poprzez szkolenie zarządzanie czasem bądź szkolenie project manager.

Przedstawiamy pięć głównych czynników, które ograniczają efektywność w wykonywaniu obowiązków!

  1. Brak skupienia
    W każdym środowisku i na każdym stanowisku pracy znajdziemy mnóstwo elementów, które mogą rozpraszać naszą uwagę. Uliczny gwar, rozmowy współpracowników, nieustanne telefony lub przychodzące maile - to wszystko to "rozpraszacze", które wybijają nas z rytmu pracy. Aby być bardziej efektywnym w wykonywaniu obowiązków należy wyeliminować je do minimum.

  2. Brak planu
    Chaotyczne wykonywanie obowiązków może być bardzo dużym utrudnieniem w efektywności. Warto poświęcić pierwsze piętnaście minut pracy na stworzenie realnego i konkretnego planu, który będziemy realizować krok po kroku. Wykaz wszystkich czynności, które mamy wykonać danego dnia, to również doskonały motywator.

  3. Zbyt duże oczekiwania
    Nie możesz popadać w skrajność - Twój plan musi być przede wszystkim realny. Poszereguj obowiązki pod względem ważności, najpierw wykonuj te najpilniejsze, następnie przechodź do czynności mniej ważnych, które możesz wykonać w dłuższej perspektywie czasowej.

    Możesz skorzystać także z odpowiednich kursów - jeśli chodzi o zarządzanie czasem szkolenie nauczy Cię w jaki sposób rozkładać obowiązki w czasie tak, by być maksymalnie efektywnym.

  4. Nieumiejętność delegowania zadań
    Sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem i pracownikami obejmuje odpowiednie delegowanie zadań. Podczas ustalania planu dnia i wykazu obowiązków zastanów się, czy niektórych czynności nie możesz zlecić innym. Być może Twój pracownik jest w stanie zająć się zamówieniem towarów lub napisaniem wiadomości do klienta?

  5. Procesy i projekty
    Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ważne jest rozróżnienie czynności projektowych i procesowych. Myślenie procesowe przydaje się w trakcie układania planu dnia, który obejmuje czynności stałe (takie jak bieżąca obsługa klientów czy kontakt z dostawcami).

    Myślenie projektowe pozwoli nam jednak szczegółowo zaplanować czynności, które mają na celu uzyskanie wyraźnego efektu. Projektem może być więc wymiana sprzętu dla pracowników (na które składać się będzie zaplanowanie budżetu, przejrzenie ofert, wybranie sprzętu, jego zakup i montaż) lub doraźne zatrudnienie pracownika (obejmującego rekrutację, selekcję, szkolenie, zatrudnienie i wdrożenie pracownika na stanowisku pracy). Jeśli chodzi o project management szkolenia nauczą nas praktycznych technik i metod, dzięki którym będziemy wydajniej dysponować naszym czasem.

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.