Co zrobić, gdy scrum nie działa?

XXI wiek to czas, w którym zdecydowanie potrzebne są nowe metody zarządzania. Dlatego też powstało agile -zarządzanie zwinne umożliwiające właśnie pełne dostosowanie się do szybko zmieniających się warunków na rynku.

zdjęcie - (the_title())


Co zrobić, gdy scrum nie działa?

XXI wiek to czas, w którym zdecydowanie potrzebne są nowe metody zarządzania. Dlatego też powstało agile -zarządzanie zwinne umożliwiające właśnie pełne dostosowanie się do szybko zmieniających się warunków na rynku. Najbardziej popularną metodyką agile jest scrum. Co jednak można zrobić, kiedy w zasadzie to pojawia się problem, bo scrum nie działa. Jakie mogą być tego przyczyny?

Co robić, kiedy scrum nie działa?

No właśnie - generalnie dobrze wprowadzone scrum zadziała, chyba że to jedna z nielicznych firm, które nie powinny posiadać scrum, jednak o tym za chwilę. Najczęściej jest zaś tak, że scrum nie jest najzwyczajniej w świecie dobrze wprowadzone. Konkretniej zaś występują problemy z

  1. Zastosowaniem ról w zespole
    W zespole scrum można wyróżnić trzy bardzo specyficzne role. Przede wszystkim zatem mamy scrum mastera - osobę będącą duchowym przewodnikiem zespołu. Dalej jest scrum developer - pracownik, ale o wysokich kompetencjach i sporej autonomii. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć product ownera, który odpowiedzialny jest głównie za rozmowy z klientem. Jednak, aby w ogóle ten podział na role miał sens, konieczne są szkolenia scrum developer, szkolenie product owner oraz szkolenia scrum master - i to odpowiednio wysokiej jakości. Może się zdarzyć tak, że członkowie zespołu źle wywiązują się ze swoich zadań.

  2. Wprowadzeniem scrum do firmy
    Czasem także scrum źle zostało wprowadzone do firmy - za szybko, bez odpowiedniego wsparcia itp. Stanowczo trzeba to naprawić.

  3. Zrozumieniem idei scrum

Czasem także pojawiają się zasadniczo problemy ze zrozumieniem idei agile oraz scrum. Najczęściej jest to wynikiem kiepskiej jakości szkoleń i kursów.

Scrum a charakter firmy

Na koniec trzeba podkreślić, że scrum nie do końca pasuje absolutnie wszędzie. Czasem sprawdzą się lepiej inne metodyki agile jak np. kanaban, a czasem także lepsze będzie zastosowanie w ogóle innego stylu zarządzania. Warto zwrócić się czasem o poradę do specjalisty, który pomoże nam określić, jakie zarządzanie najlepiej się sprawdzi. Przykładowo scrum nie jest najlepszy tam, gdzie nie powstaje konkretny produkt albo nie jest realizowana konkretna usługa.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.