Czy przywództwo w zarządzaniu jest potrzebne?

Każdy zespół ludzi który ma do spełnienia określone zadania potrzebuje dobrego przywódcy. Jedynie osoba, która cieszy się wystarczającym autorytetem jest w stanie jasno ustalać podział obowiązków w grupie i wyznaczać jej nowe cele.

zdjęcie - (the_title())

 
Czy przywództwo w zarządzaniu jest potrzebne?

Każdy zespół ludzi który ma do spełnienia określone zadania potrzebuje dobrego przywódcy. Jedynie osoba, która cieszy się wystarczającym autorytetem jest w stanie jasno ustalać podział obowiązków w grupie i wyznaczać jej nowe cele. Samo zarządzanie zasobami ludzkimi to temat niezwykle szeroki. Pokierowanie ludźmi w taki sposób, aby mogli jak najskuteczniej wypełniać swoje obowiązki i zapewnić danej organizacji wysokie wyniki to niemała sztuka. Trzeba tu ponadto odróżnić wyraźnie przywództwo od zarządzania.

Przywództwo i zarządzanie - czym się różnią?

Każde dobre szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi stawia między innymi na wyraźne zaznaczenie różnicy między zarządzaniem a przywództwem w firmie. Zarządzanie opiera się zawsze na bardziej chłodnym podejściu do wszystkich spraw i czystej kalkulacji. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie określa między innymi zadanie grupy i przydziela poszczególnych pracowników do wykonywania konkretnych czynności. Przywódca kładzie w swoim działaniu o wiele większy nacisk na sferę emocjonalną. Musi umieć odpowiednio motywować i pociągać za sobą ludzi do cięższej pracy. Jest to oczywiście osoba, która powinna stanowić wzór dla wszystkich innych pracowników.

Jak być dobrym przywódcą?

Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi bardzo często uczy o psychologii przywództwa. Należy znaleźć złoty środek pomiędzy byciem otwartym na opinie innych członków grupy oraz utrzymywaniem w niej odpowiedniej dyscypliny. Przywódca to osoba, która cieszy się autorytetem wśród członków grupy. Równocześnie nowa szkoła przywództwa w zarządzaniu mówi o tym, że osoba taka powinna dokładnie wysłuchiwać opinii swoich podwładnych i wspólnie z nimi przygotowywać konkretne plany działania. Rządzenie "żelazną ręką" w firmie wcale nie jest zatem wskazane. Zamiast tego podwładni powinni czuć, że stale prowadzą współpracę ze swoim przywódcą.

Pogodzenie różnych charakterów w firmie

Bardzo istotną rzeczą jest świadomość tego, że grupę pracowników mogą tworzyć ludzie o odmiennych charakterach oraz sposobach patrzenia na pewne kwestie. Zarządzanie różnorodnością to niemałe wyzwanie. Wszystko zależy oczywiście głównie od tego, jacy dokładnie ludzie znajdują się w zespole. Czasami różnice nie są aż tak wielkie, aby realnie miały wpływać na skuteczność działania zespołu. Zdarza się jednak tak, że różnice z pozoru całkowicie uniemożliwiają sprawne realizowanie poszczególnych działań. W takiej sytuacji to właśnie przywódca jest odpowiedzialny za takie rozwiązywanie problemów oraz przydzielanie miejsc w zespole konkretnym osobom, aby różnice nie hamowały rozwoju firmy.

Dobrą inwestycją w każdej firmie może być również zarządzanie pokoleniami szkolenie. Różnice pokoleniowe mogą mieć naprawdę ogromny wpływ na funkcjonowanie całego zespołu. Przedstawiciele różnych pokoleń mogą mieć kompletnie odmienną mentalność i zupełnie inaczej patrzeć na konkretne kwestie. Z tego powodu potrzebne jest znalezienie odpowiedniego środka, który jest w stanie pogodzić wszystkie te różnice. Czasami można je wykorzystać z korzyścią dla całej firmy. Osoby z nieco starszego pokolenia posiadają wiele doświadczenia i bardziej dojrzałego spojrzenia na pewne kwestie.

Skuteczne zarządzanie ludźmi

Metody zarządzania zasobami ludzkimi są bardzo zróżnicowane. Mogą opierać się na całkiem odmiennych założeniach. Dobry przywódca powinien przede wszystkim dokładnie poznać swoich pracowników. Wybór konkretnej metody w dużym stopniu musi zależeć od charakteru i mentalności osób tworzących zespół w firmie. Jedynie dzięki takiej wiedzy można wskazać dobre rozwiązania służące do motywowania pracowników. Każdy człowiek może mieć nieco odmienne potrzeby, co sprawia, że nie wszystkich da się zmotywować tymi samymi metodami.
Cała wiedza na ten temat jest niezbędna dla każdej firmy. Umiejętne przywództwo w zarządzaniu pozwala na osiąganie przez przedsiębiorstwo naprawdę doskonałych wyników. Jedynie umiejętności związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi pozwalają na całkowite wykorzystanie potencjału, jaki drzemie w poszczególnych pracownikach.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.