Czy w każdej firmie warto wdrożyć scrum?

Dzisiaj panuje wielki boom na zarządzanie zwinne czyli agile, a konkretniej w zasadzie na jedną z jej metodyki – na scrum. Czy jednak jest to słuszny trend? Czy w zasadzie w każdej firmie warto wdrożyć scrum i agile? Jeśli tak, to jak to zrobić?

zdjęcie - (the_title())


Czy w każdej firmie warto wdrożyć scrum?

Dzisiaj panuje wielki boom na zarządzanie zwinne czyli agile, a konkretniej w zasadzie na jedną z jej metodyki - na scrum. Czy jednak jest to słuszny trend? Czy w zasadzie w każdej firmie warto wdrożyć scrum i agile? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Czy scrum ma naprawdę tyle zalet?

No właśnie - czy rzeczywiście scrum jest taki świetny? Szukając odpowiedzi na to pytanie warto w ogóle zastanowić się nieco nad agile. Otóż generalnie rzecz ujmując jest to zarządzanie zwinne. Oznacza to, że jest doskonale dostosowane do realiów współczesnego świata, kiedy to wszystko się naprawdę mocno i szybko zmienia.

Dzisiaj często w zasadzie jest tak, że trudno jest na początku realizacji projektu założyć cel oraz określić harmonogram poszczególnych prac od początku do końca. Tymczasem agile umożliwia nam właśnie nie robienie tego i jednocześnie naprawdę szybkie i efektywne doprowadzenie do finału.

Scrum jako jedna z jej metodyk, stawia na naprawdę bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązania. Pośród nich znajdzie się także wyjątkowo ciekawy podział poszczególnych ról w zespole. Nie ma tutaj bowiem już klasycznego podziału lider - podwładni.

Zamiast tego mamy do czynienia z product ownerem, scrum masterem oraz zespołem - każda z tych części ma jakieś swoje zdolności, zadania i role. Co więcej praca podzielona jest na etapy, w których podejmuje się decyzje, konsultuje się wszystko z klientem itp. i na krótkie sprinty, kiedy praca jest po prostu wykonywana.

Czy w każdej firmie warto wdrożyć scrum?

Zasadniczo jest to naprawdę świetne rozwiązanie i praktycznie do większości firm świetnie się sprawdzi. Większości - ale nie każdej. Czasem bowiem inne metodyki agile będą lepsze, a czasem, choć rzadziej, w ogóle do danego zakładu niespecjalnie agile będzie pasowało. Warto jeszcze dodać, że czasem w obrębie jednej firmy stosowane mogą być różne metodyki czy nawet systemy.

Jak wdrożyć scrum w firmie?

Najważniejsze są tutaj przeróżne szkolenia scrum. Wymienić można pośród nich naprawdę bardzo wiele opcji, jednak szczególnie istotne będą tu bez wątpienia szkolenia scrum product owner oraz szkolenia scrum master.

Trzeba tu zaznaczyć, że szkolenie product owner i inne tego typu bardziej właśnie zawężone do jednej roli nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla tej osoby, która będzie je wykonywać. W taki kurs powinni także zainwestować przedsiębiorcy, którzy ogólnie będą czuwać nad całym procesem zarządzania przy pomocy scrum.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.