Dążenie do zdobywania umiejętności to podstawa

Każdy z nas ma określone umiejętność i predyspozycje w których czujemy się dobrze i dzięki którym wykonujemy takie a nie inne zajęcia. Zbiór takich cech, które określają jakie mamy kompetencja i czym się zajmujemy określamy mianem kompetencji twardych i miękkich.

zdjęcie - (the_title())

 
Dążenie do zdobywania umiejętności to podstawa

Każdy z nas ma określone umiejętność i predyspozycje w których czujemy się dobrze i dzięki którym wykonujemy takie a nie inne zajęcia. Zbiór takich cech, które określają jakie mamy kompetencja i czym się zajmujemy określamy mianem kompetencji twardych i miękkich. Jedyne co je łączy to to że wszystkich z nich można się nauczyć i nabyć z czasem. Nie rodzimy się z określonymi kompetencjami których nie można rozszerzyć ani zdobyć innych, nic bardziej mylnego.

Kompetencje osobiste można bez problemu zdobywać i rozwijać. Wystarczy uczęszczać na odpowiednie kursy czy szkolenia i wszystko jest do zdobycia. Podzielmy sobie jednak na początek te kompetencje. Kompetencje twarde, można nazwać jako te bardziej konkretne, które mają jakieś odzwierciedlenie czy to w pracy czy to w naszych umiejętnościach. Oceniane są w systemie zero- jedynkowym, co oznacza że albo je posiadamy albo nie. Często istnieją również testy sprawdzające te umiejętności. Do takich umiejętności należą na przykład posiadanie prawa jazdy, znajomość danych języków czy uprawnienia na wózki widłowe. Mogą nimi być również bardziej zaawansowane umiejętności takie jak obsługa zaawansowanych programów czy też urządzeń.

Umiejętności miękkie natomiast to nie są związane z nabytą wiedzą czy ukończonymi szkołami a umiejętnościami związanymi z egzystencją i kontaktach z innymi ludźmi. Można ja podzielić na dwie najważniejsze kategorie. Pierwszą z nich są umiejętności osobiste, taki jak na przykład kreatywność, asertywność czy organizacja swojej pracy. Może to być również motywacja do pracy czy radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Druga grupa to umiejętności interpersonalne czyli takie które są wykorzystywane w kontaktach z innymi. Mogą nimi być zdolności perswazyjne, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych czy ich rozwiązywanie. Są to również praca w grupach czy delegowanie zadań. Umiejętności miękkie podczas aplikowania na różne stanowiska, zwłaszcza kierownicze lub silnie związane z pracą z ludźmi często odgrywają priorytetowe znaczenie. Wiele osób lekceważy szkolenia z zakresu umiejętności miękkich, bo z założenia, deklaruje, że je posiada, choć wcale nie praktykuje. Wynika to najczęściej z niewiedzy czym kompetencje miękkie tak naprawdę są.

O zdolnościach osobistych i interpersonalnych rzadko bowiem mówi się w trakcie edukacji szkolnej. Konieczne jest więc jeśli chcemy zdobywać nowe umiejętności związane z naszym zawodem czy pracą, bądź też chcemy podnieść swoje kompetencje zawodowe warto zorganizować sobie taki właśnie kurs na którym dowiemy się wszystkiego o umiejętnościach zarówno miękkich jak i twardych. Błędnym jest podejście, że ważne w życiu są tylko kompetencje miękkie lub tylko kompetencje twarde. Obie grupy są tak samo istotne i obie wpływają na naszą efektywność w pracy. Najbardziej pożądane z nich są różne dla każdego stanowiska i tego czego się od nas wymaga.

Szkolenia miękkie, które są związane z umiejętnościami miękkimi uczą kontaktu z innymi ludźmi. Podczas takich szkoleń osoby zainteresowane poznają sposoby prowadzenia rozmów czy negocjacji, techniki sprzedaży bądź też sposoby rozwiązywania konfliktów. Jak na każdym naszym szkoleniu tak i tutaj teoria łączy się z praktyką. Mamy część wykładową oraz część z ćwiczeniami i pracą w grupach.

Szkolenia twarde natomiast to szkolenia związane z nabywaniem nowych umiejętności jak choćby szlifowanie czy zdobywanie nowych języków. Szkolenia personalne które przeprowadzamy są w pełni profesjonalne i złożone. Nasi specjaliści wiedzę którą przekazują opierają na wieloletnim doświadczeniu i praktyce. Szkolenia osobiste są bardzo istotnym elementem samokształcenia i samorozwoju w pracy ważne jest aby o tym nie zapominać. Nigdy nie można uważać się za osobę która niczego więcej się nie nauczy i jest już najlepsza w tym co robi. Nowe umiejętności to nowe perspektywy, większe możliwości na rynku pracy a co za tym idzie większe zainteresowanie pracodawców naszą osobą czy większa chęć współpracy z obecnym pracodawcą, a wszystko to wiąże się z większymi zarobkami. A przecież o to wszystkim chodzi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.