Dobra komunikacja pomiędzy działami – jak się jej nauczyć?

Szczególnym rodzajem komunikacji w każdej firmie jest komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami. Zazwyczaj muszą one ze sobą współpracować, jednakże bez właściwego porozumiewania się bywa z tym spory problem.

Gamma - Dobra komunikacja pomiędzy działami - jak się jej nauczyć?


Dobra komunikacja pomiędzy działami - jak się jej nauczyć?

Szczególnym rodzajem komunikacji w każdej firmie jest komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami. Zazwyczaj muszą one ze sobą współpracować, jednakże bez właściwego porozumiewania się bywa z tym spory problem.

W tym przypadku bowiem poza samą komunikacją interpersonalna istotne jest zadbanie o odpowiedni przepływ dokumentów. Nieodpowiednio dobrane rozwiązania zamiast pomagać, mogą utrudniać odpowiednie komunikowanie się pomiędzy działami.

W przypadku działów istotne jest to, aby określić sposoby komunikacji jak również przekazywania dokumentów. Odpowiednia komunikacja to nie tylko komunikacja na poziomie kierownictwa, ale także pomiędzy pracownikami.

Korzystanie z różnorodnych systemów logistycznych jak również rozwiązań dedykowanych dla firm na przykład w postaci systemów komputerowych pomagają w dobrej i bezproblemowej komunikacji. Bardzo ważnym elementem jest przede wszystkim uświadomienie pracownikom, iż nie rywalizują oni ze sobą, a powinni jak najlepiej współpracować.

Ponadto jasno powinna zostać określona podległość pracowników i wskazane, z kim mają pracować i w jakim zakresie. Najlepiej, jeżeli wyznaczy się osobę do komunikacji z innymi działami, która będzie dbać o właściwy obieg dokumentów jak również o dobre kontakty z innymi działami.

Pomocne w kwestii właściwej komunikacji między działami mogą być szkolenia, których tematyką są właśnie zagadnienia wiązane z metodami i sposobami komunikacji. Kursy o różnorodnej tematyce zazwyczaj skupiają się na tym, aby przekazać uczestniczącym osobom jak najwięcej informacji odnośnie metod komunikacji i ich odpowiedniego stosowania.

Najczęściej wybierane jest szkolenie komunikacja interpersonalna, ponieważ to właśnie porozumiewanie się pomiędzy dwoma osobami stanowi w większości podstawę komunikowania. Uzupełnieniem takiego kursu może być szkolenie radzenie sobie ze stresem, które równie często wybierają zainteresowane osoby. Często bowiem problemy z komunikacją wynikają z sytuacji stresowej, bardzo napiętej, która powoduje różnorodne problemy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.