Jak przeciwdziałać mobbingowi w pracy?

Choć wiele się mówi o mobbingu w miejscach pracy, to zjawisko w dalszym ciągu występuje w różnych firmach. Mobbing uprawiają zarówno menedżerowie i kierownicy, jak i współpracownicy, którzy nie zdają sobie spraw z konsekwencji swoich czynów. Tego typu zachowaniom można jednak przeciwdziałać – w końcu to my, przedsiębiorcy, mamy największe możliwości w zapobieganiu mobbingowi.

zdjęcie - Jak przeciwdziałać mobbingowi w pracy?
 
Choć wiele się mówi o mobbingu w miejscach pracy, to zjawisko w dalszym ciągu występuje w różnych firmach. Mobbing uprawiają zarówno menedżerowie i kierownicy, jak i współpracownicy, którzy nie zdają sobie spraw z konsekwencji swoich czynów. Tego typu zachowaniom można jednak przeciwdziałać - w końcu to my, przedsiębiorcy, mamy największe możliwości w zapobieganiu mobbingowi.

Zwiększ świadomość swoich pracowników

Często osoby, które zachowują się w naganny sposób w stosunku do podwładnych i współpracowników, nie zdają sobie sprawy z tego, że ich postępowanie jest nie tylko nieetyczne, ale również może mieć swoje konsekwencje prawne.

Mobbing jest zjawiskiem niedopuszczalnym, które może prowadzić nawet do rozpoczęcia postępowania sądowego przez ofiarę. Warto więc zwiększać świadomość zarówno potencjalnych oprawców, jak i ofiar, które muszą znać swoje prawa i umieć się przeciwstawić osobom stosującym mobbing.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek,  prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Stwórz system antymobbingowy

Każda firma powinna posiadać swój własny wewnętrzny system antymobbingowy. To nie tylko zalecenie: istnieją odpowiednie ustawy, które regulują sposób postępowania w tego typu sytuacjach. Nasi pracownicy powinni mieć wgląd do statusu firmy, w którym musi być zawarta część o przeciwdziałaniu mobbingowi w miejscu pracy. Warto o tym pamiętać już na etapie podpisywania umów z pracownikami: ich zapoznanie się z wewnętrznymi regulacjami, konsekwencjami ewentualnych sytuacji mobbingowych oraz zaakceptowanie poprzez własnoręczny podpis jest najlepszym gwarantem.

Jak przeciwdziałać mobbingowi w pracy? Najważniejsze są rozmowy i utrzymanie odpowiedniej atmosfery w miejscu pracy: zgrany zespół, który posiada oparcie w menedżerach i kierownikach jest z pewnością najlepszym sposobem zagwarantowania bezpieczeństwa i wykluczenia mobbingu w pracy.

Jednak aby to uzyskać musimy zwracać uwagę na nastroje panujące w firmie, nie lekceważyć występujących konfliktów i starać się każdego dnia wprowadzać miłą, przyjacielską atmosferę, która z pewnością udzieli się naszym pracownikom.
 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.