Jak przeciwdziałać mobbingowi?

Choć wydaje się, że nie jest to zjawisko powszechne, że występuje tylko w kilku miejscach pracy, gdzie panuje słaba dyscyplina pracy, a także nieudolne kierownictwo, mobbing jest wszędzie, niezależnie od tego, czy menedżer jest osobą dobrze czy źle zarządzającą zespołem.

Gamma - Jak przeciwdziałać mobbingowi?

  Choć wydaje się, że nie jest to zjawisko powszechne, że występuje tylko w kilku miejscach pracy, gdzie panuje słaba dyscyplina pracy, a także nieudolne kierownictwo, mobbing jest wszędzie, niezależnie od tego, czy menedżer jest osobą dobrze czy źle zarządzającą zespołem. Dzieje się tak, ponieważ przyczyny mobbingu obejmują nie osobowość pracowników, a konkretną sytuację mającą miejsce w firmie.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

  Sprawdź nasze szkolenia online:

  Zapoznaj się również z: szkolenia menedżerskie i szkolenia rozwój osobisty

  Dlatego coraz częściej organizowane są szkolenia Mobbing i dyskryminacja, mające uczyć, czym jest nękanie psychiczne i jak wyniszczającą praktyką jest dla psychiki człowieka.

  Jak do niego dochodzi?

  Przy tak wysokim bezrobociu, jakie obecnie panuje, zjawisko to dodatkowo się nasila, gdyż już na samym początku pojawia się pewne zaburzenie równowagi. Pracownik, który zmuszony jest do podjęcia zatrudnienia za pieniądze, które nie spełniają jego oczekiwań ani też nie są warte umiejętności, jakie posiada, znajduje się na słabszej pozycji od pracownika, który ma już ugruntowaną pozycję. Najczęściej agresorem, tzw. mobberem, jest osoba posiadająca wysokie poczucie własnej wartości i skłonna do zazdrości oraz biernej agresji. Nie ma ona żadnych wyrzutów sumienia wobec osoby, nad którą się znęca, przeciwnie, uważa, że to nic takiego i nie robi jej nic złego. Gdyby tak było, przecież by o tym komuś powiedziała...

  Czy można zapobiegać takim sytuacjom?

  Skuteczna prewencja rozpoczyna się od budowania świadomości i nie ignorowaniu zjawiska, jeżeli wie się, że ma ono miejsce. Jest to najtrudniejsze zadanie, jakie stoi przed kierownikami (odpowiedzialnymi za całą sytuację i ponoszącymi wszelkie konsekwencje prawne z tym związane) - ingerować w wewnątrz relacje między podlegającymi mu pracownikami. Jednak równie ważna jest współpraca ofiary, o którą jest bardzo trudno.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak wyrażać swoje zdanie odważnie, spokojnie i bez lęku ? Jak komunikować swoje emocje  w sposób który nie narusza terytorium drugiej osoby? Jak zachować się w sytuacji konfliktowej? Zapraszamy do udziału w szkoleniach z asertywności i komunikacji interpersonalnej. Zobacz również szkolenia z rozwoju osobistego.

  Boi się ona, że w wyniku niepomyślnego rozwiązania sprawy, będzie ona narażona na ataki o zdwojonej sile. Nawet jeżeli agresor zostanie zwolniony, może znaleźć inny sposób do kontynuowania swojego zachowania poza miejscem pracy, częściej jednak to ofiara zwania się, gdyż nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.