Jak przygotować idealną prezentację?

Każdy z nas wie, jak trudne może być przygotowanie naprawdę dobrej prezentacji. W końcu stres, nerwy czy nawet brak umiejętności może sprawić, że nie wypadniemy dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli. Choć oczywiście, odpowiednie nastawienie, sztuka pięknego wysławiania się czy zachowanie odpowiedniej gestykulacji i mimiki mogą znacząco polepszyć nasz odbiór, początkowo powinniśmy skupić się na samym stworzeniu prezentacji. A tą powinno się zawrzeć w trzech elementach: wstępie, rozwinięciu i zakończeniu.

Gamma - Jak przygotować idealną prezentację?

   

  Każdy z nas wie, jak trudne może być przygotowanie naprawdę dobrej prezentacji. W końcu stres, nerwy czy nawet brak umiejętności może sprawić, że nie wypadniemy dokładnie tak, jak byśmy tego chcieli. Choć oczywiście, odpowiednie nastawienie, sztuka pięknego wysławiania się czy zachowanie odpowiedniej gestykulacji i mimiki mogą znacząco polepszyć nasz odbiór, początkowo powinniśmy skupić się na samym stworzeniu prezentacji.

  A tą powinno się zawrzeć w trzech elementach: wstępie, rozwinięciu i zakończeniu.

  Wstęp - kluczowa część prezentacji

  Dlaczego odpowiedni wstęp do prezentacji jest tak ważny? To część, od której zależy zainteresowanie naszych odbiorców. Nudny, nijaki wstęp sprawi, że z pewnością większość publiczności przestanie nas słuchać i nie dotrwa do części merytorycznej przemówienia.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Nie stresuj się. Dowiedz się jak zachować spokój w sytuacjach stresogennych. Poznaj techniki zarządzania stresem. Pracuj nad sobą, aby przezwyciężyć stres. Zapraszamy do udziału w naszych szkoleniach: szkolenie zarządzanie stresem, trening pewności siebie, szkolenie - motywacja .

  Techniki prezentacji, które zafascynują odbiorców, mogą być bardzo różne: warto na początek wykorzystać storytelling, wprowadzić humorystyczny akcent lub zadawać pytania, które mają wymusić na publiczności element zaskoczenia i zainteresowania daną tematyką.

  Rozwinięcie - część merytoryczna

  Rozwinięcie jest najdłuższą częścią każdej prezentacji. To w niej skupiamy się na wartościach merytorycznych wypowiedzi, możemy wprowadzić elementy statystyczne, wykorzystać tabele i wykresy. Warto pamiętać, że czas prezentacji jest ograniczony a my sami nie powinniśmy skupiać się na kwestiach mało ważnych, nieistotnych dla całej tematyki przemówienia.

  Rozwinięcie powinno być więc maksymalnie wydajne - na wstępie zawsze możemy zaznaczyć, że jesteśmy chętni na odpowiedź na pytania publiczności także w czasie trwania prezentacji, tym samym rozwinąć tematykę, która wyjątkowo zainteresuje odbiorców.

  Zakończenie - podsumowanie, wnioski i refleksja

  Niestety, w zakończeniu często skupiamy się na krótkim podsumowaniu całej prezentacji. To jednak od zakończenia zależy jak zostaniemy zapamiętani przez odbiorców, jaki wpływ na nich wywrzemy i czy zmusimy ich do dalszego zastanowienia się nad tematyką przemówienia.

  Zakończenie jest momentem, w którym warto wykorzystać własną refleksję, która nie będzie jasno wynikać z całości prezentacji. Pozwoli na to pewnego rodzaju "otwartość" zakończenia i możliwość dalszej dyskusji.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.