Jakie są objawy mobbingu w miejscu pracy?

Mobbing to słowo, które określa naganne zachowania, często zawierające elementy nieuzasadnione krytyki i poniżenia. Osoby, które doświadczają mobbingu w miejscu pracy są zdecydowanie mniej efektywne, częściej biorą nieuzasadnione zwolnienia lekarskie, a ich nastrój i podejście do pracy z czasem przechodzi na współpracowników. Jak więc rozpoznać, że w naszym zespole może dochodzić do mobbingu? Oto cztery wskazówki, które pomogą każdemu przedsiębiorcy sprawdzić, czy jego pracownicy są bezpieczni i czują się komfortowo.

zdjęcie - Jakie są objawy mobbingu w miejscu pracy?
 
Mobbing to słowo, które określa naganne zachowania, często zawierające elementy nieuzasadnione krytyki i poniżenia. Osoby, które doświadczają mobbingu w miejscu pracy są zdecydowanie mniej efektywne, częściej biorą nieuzasadnione zwolnienia lekarskie, a ich nastrój i podejście do pracy z czasem przechodzi na współpracowników.

Jak więc rozpoznać, że w naszym zespole może dochodzić do mobbingu? Oto cztery wskazówki, które pomogą każdemu przedsiębiorcy sprawdzić, czy jego pracownicy są bezpieczni i czują się komfortowo.

  • 1. Zwróć uwagę na system oceniania, krytykę oraz pochwały. Mobbing najczęściej wykorzystywany jest przez kierownictwo oraz menedżerów - jeśli stosują oni nieuzasadnioną krytykę w stosunku do części zespołu to przesłanka do wprowadzenia dalszej obserwacji ich zachowań.
  • 2. Plotki, kłamstwa, pomówienia - o ile nie ma nic złego w tym, że zespół z pewnością komentuje pewne zachowania poszczególnych członków (w końcu ten, kto tego nie robi, niech pierwszy rzuci kamieniem), jednak negatywne odnoszenie się w stosunku do osób, których nie ma w danym towarzystwie może świadczyć o mobbingu.
  • 3. Wyobcowanie. To jeden z najbardziej nieprzyjemnych efektów mobbingu. Jednostka, która jest nietolerowana przez zespół może sama ponosić za to winę - w końcu pamiętajmy, że ludzie są różni. Jednak zdarza się, że jest to bardzo przykry objaw (i równocześnie efekt) mobbingu.
  • 4. Utrudnianie życia. To kolejny punkt, który dotyczy przede wszystkim dręczycieli na wyższych stanowiskach. Zdarza się, że wbrew zaleceniom właścicieli firmy, wprowadzają oni całkowicie nierealne plany sprzedażowe, ograniczają premie lub stosują zastraszenie - jeśli nasi pracownicy, mimo osiągania dobrych wyników nie są wystarczająco dobrze opłacani, może to być kolejna przesłanka mobbingu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek,  prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY

Uczestników tego szkolenia interesuje również:


Jakie są objawy mobbingu w miejscu pracy? Z pewnością to tylko krótka lista pośród tego, jaką formę może przybrać mobbing. Aby skuteczniej reagować i szybciej wykrywać różnie nieprzyjemne sytuacje w przedsiębiorstwie, powinniśmy monitorować atmosferę w zespołach i zachowania poszczególnych ich członków oraz starać się, by relacje między ludźmi były jak najlepsze.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.