Jakie zagrożenia mogą wystąpić przy wprowadzaniu scruma?

Scrum – to metodyka agile, która zdecydowanie jest najbardziej popularna. Wprowadza ją obecnie coraz to więcej firm. Jakie zagrożenia może to nieść ze sobą? czy wprowadzanie scruma to ultra łatwa sprawa czy jednak czyhają na nas tutaj różne niekoniecznie przyjemne niespodzianki?

24 stycznia 2020
zdjęcie - Jakie zagrożenia mogą wystąpić przy wprowadzaniu scruma?

Jakie zagrożenia mogą wystąpić przy wprowadzaniu scruma?

Scrum - to metodyka agile, która zdecydowanie jest najbardziej popularna. Wprowadza ją obecnie coraz to więcej firm. Jakie zagrożenia może to nieść ze sobą? czy wprowadzanie scruma to ultra łatwa sprawa czy jednak czyhają na nas tutaj różne niekoniecznie przyjemne niespodzianki? Poniżej przedstawimy najważniejsze pułapki....

Scrum - krótka charakterystyka

Na początek warto jednak powiedzieć nieco o tym, czym w zasadzie jest ten scrum, co go charakteryzuje. Otóż scrum jest to metodyka agile cechująca się dość specyficznym zespołem oraz jeszcze ciekawszą formą pracy.

Tutaj bowiem mamy do czynienia z trzema rolami w zespole. Jest zatem scrum master, scrum developer oraz product owner. Co więcej praca cechuje się dość specyficznym wyglądem. Mianowicie jest tak, że ciągle jest ona bardzo elastyczna, jednak istnieją krotkie sprinty, które umożliwiają nam przyspieszenie pracy i pokonanie różnych odcinków w ogóle bez decyzji.

Wróćmy jednak do błędów i zagrożeń mogących wystąpić przy wprowadzaniu scrum. A zatem przede wszystkim mamy tu do czynienia z...

  1. Brakiem szkoleń
    Czasem zdarza się, że różne firmy chcą zaoszczędzić. Wówczas nie inwestują one w szkolenia. Tymczasem szkolenia z ról takie jak szkolenia scrum developer, szkolenie product owner, szkolenia scrum master oraz generalnie szkolenia scrum to podstawa - w inny sposób nigdy się tego nie wprowadzi. Koniecznie każda osoba musi zdobyć pełną wiedzę odnośnie tego, jakie w zasadzie zadania ma pełnić w tym zespole.

  2. Brakiem osoby wprowadzającej scrum
    No właśnie - czasem także ponownie próbujemy zaoszczędzić i myślimy sobie, że skoro już wszystkich przeszkoliliśmy, to przecież jakoś dadzą rade. Tymczasem scrum należy wprowadzać stopniowo! Oraz oczywiście z odpowiednim przewodnikiem.

  3. Za krótkim czasem wprowadzania

Czasem właśnie zdarza się też tak, że chcemy coś wprowadzić już, zaraz, na teraz, a w ogóle to najlepiej na wczoraj, Niestety tak się nie da - chcąc odnieść sukcesy za pomocą scrum, musimy wprowadzać go powoli.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.