Mimo, że żyjemy w czasach, gdzie większość informacji jest przekazywana drogą elektroniczną w kontaktach biznesowych ważny jest jednak również kontakt osobisty.
Na to jak inni postrzegają nas, a co za tym idzie firmę wpływ mają nie tylko nasze kompetencje, oferta, jaka została przygotowana, czy biznesowy savoir vivre, lecz również to w jaki sposób tę ofertę przedstawiamy czy prowadzimy rozmowę na spotkaniu. Komunikacja werbalna jest jedną z tych, których można się nauczyć.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasze szkolenia interpersonalne. Dowiedz się jak zwiększyć swoją efektywność osobistą, jak być wielozadaniowym, jak komunikować się z innymi w firmie, jak zarządzać sobą efektywnie.
Zapraszamy.
I jeśli ktoś nie ma lęku przed wystąpieniami publicznymi, czy rozmową twarzą w twarz z obcymi ludźmi, to całkiem niewielkim nakładem sił i energii jest w stanie (przy odpowiednim wsparciu) wyćwiczyć sobie właściwy sposób komunikowania się.
Należy przy tym pamiętać, że sama komunikacja werbalna jest tylko elementem komunikacji jako takiej – na to jak ktoś odbiera to co mówimy mają także nasze gesty, mimika, postawa, ubiór, czy nawet nasza wcześniejsza komunikacja np. mailowa. Wszystkie te aspekty można wyćwiczyć, choć czasami, by nie wyglądały one na sztuczne, czy wzajemnie się wykluczające potrzeba więcej treningu.
Na rynku szkoleń w ostatnich latach zaistniało wiele firm, które specjalizują się w szkoleniach z wystąpień publicznych, lub z wycinku jakim jest właśnie komunikacja. Takie warsztaty można także zorganizować w biurze, w sposób idealnie dopasowany do potrzeb.
W tym celu można zatrudnić specjalistę który przeprowadzi wcześniejsza analizę i dopiero po tym zaproponuje odpowiednie tematy, czy kwestie do wytrenowania. Pamiętać jednak należy, że pomimo, iż mamy wpływ na to co mówimy, niektórych cech określających to jak mówimy nie jesteśmy w stanie zmienić.
Możemy oczywiście pracować nad głośnością, modulacją głosu, czy dykcją, jednak tembru i barwy głosu zmienić się nie da. Jeżeli ktoś w momencie stresu zaczyna wchodzić na tzw. wysokie rejestry, to oprócz samej komunikacji powinien również nauczyć się sposobów panowania nad nerwami.
Nie jest to proste, ale wykonalne. Wiele zależy od determinacji, chęci i doświadczenia oraz podejścia osoby szkolącej czy trenera.