Konflikt motywacyjny

Pracując, czy ucząc się nie raz łapiemy się na myślach mówiących „po co ja to robię”, przecież może istnieć zupełnie inna droga, lepsza bardziej dopasowana do mnie, coś co mnie zaciekawi. Zjawisko, które tak często spotykamy w swoim życiu określone jest jako konflikt motywacyjny. 

 
Pracując, czy ucząc się nie raz łapiemy się na myślach mówiących „po co ja to robię”, przecież może istnieć zupełnie inna droga, lepsza bardziej dopasowana do mnie, coś co mnie zaciekawi. Zjawisko, które tak często spotykamy w swoim życiu określone jest jako konflikt motywacyjny.
 
To pojęcie jest bardzo popularne w psychologii i dosłownie odnosi się do sytuacji gdy w naszym wnętrzu uzyskujemy stan sprzecznych pragnień, czy też przekonań i zaczynamy się zastanawiać nad przewartościowaniem naszego życia.

Ma on ogromne zastosowanie w kilku teoriach psychologicznych (np. w teorii nerwic). Często określa się go właśnie jako przyczynę stresu, co w znacznym stopniu pokrywa się z prawda. Można by powiedzieć, że jest to taka sytuacja gdy chcemy coś zrobić ale boimy się zmian. Rozważając ten problem psychologowie stworzyli cztery podtypy konfliktu motywacyjnego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

Mowa tutaj o typie dążenie – dążenie, w którym mamy dwa pozytywne cel i staramy się do nich dążyć. Z reguły towarzyszom im lekkie wahania, czy np. wybrać pójście do kina, czy do teatru.Ostatecznie jest on związany z pojawieniem się niewielkiego żalu, że nie wybraliśmy jednak drugiej opcji, w szczególności gdy to co wybraliśmy przyniosło nam rozczarowanie.
 
Innym typem jest unikanie – unikanie, dążące do uniknięcia obydwu konsekwencji, w przypadku gdy musimy podjąć jakąś nieprzyjemną dla nas decyzję. Wiąże się ono już ze znacznie większym stresem, a osoby które mają kontakt z tym typem mają problemy ze wstawaniem z łóżka i stawieniem czoła nowemu dniu.
 
Trzeci typ to dążenie – unikanie. Pojawia się on gdy mamy jeden cel wywołujący zarówno pozytywne jak i negatywne emocje. Mowa to o bardzo popularnych plusach i minusach jakiegoś zadania. Jest to ten rodzaj dylematów, który można opisać słowami, ze to co atrakcyjne, często bywa np. nielegalne.
 
Ostatni typ to wielostronny typ dążenie - unikanie. Należy on do najbardziej złożonej formy konfliktu, w których wybór którejkolwiek opcji skutkuje zarówno pozytywnymi cechami, ale także bardzo negatywnymi. Znakomitym tego przykładem jest nauka, gdy mimo że czujemy, że już coś umiemy to i tak np. nie pójdziemy do kina bo będziemy mieli wyrzuty sumienia, że powinniśmy się uczyć.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.