Mobbing ze strony współpracowników

Mobbing to dość szerokie pojęcie, które obejmuje różne rodzaje prześladowania danego pracownika. Najczęściej wyraża się on poprzez bezpodstawną krytykę, ubliżanie, wulgaryzmy, niedocenianie i wiele innych sytuacji, które po pewnym czasie doprowadzają do niemożności prowadzenia przez danego pracownika normalnego życia, odbierają mu chęć i wolę, powodują wiele problemów psychicznych.

Gamma - Mobbing ze strony współpracowników

   

  Mobbing to dość szerokie pojęcie, które obejmuje różne rodzaje prześladowania danego pracownika. Najczęściej wyraża się on poprzez bezpodstawną krytykę, ubliżanie, wulgaryzmy, niedocenianie i wiele innych sytuacji, które po pewnym czasie doprowadzają do niemożności prowadzenia przez danego pracownika normalnego życia, odbierają mu chęć i wolę, powodują wiele problemów psychicznych. W naszej świadomości utarł się jednak jeden bardzo niesprawiedliwy mit na temat mobbingu...

  Mobbing - zawsze od szefa?

  Otóż uważa się, że za wszelkie przypadki mobbingu odpowiedzialne są osoby sprawujące jakąś władzę - kierownicy, menedżerowie, szefowie. Jednak nie do końca tak jest. Często niestety bowiem jesteśmy narażeni na mobbing ze strony współpracowników... Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że takie nieprzyjemności nie będą specjalnym problemem. Wyobraźmy sobie jednak, że taka osoba rozsiewa plotki o nas, mówi o nas nieprawdę naszym szefom, wprowadza błędy do naszych raportów oraz w inny sposób uprzykrza nam życie. Co robić w takich sytuacjach?

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenie antymobbingowe dla pracowników - które zachowania są już mobbingiem a które nie są, mimo że pozornie mogą tak wyglądać? Celem szkolenia z antymobbingu jest przeciwdziałanie zachowaniom mobbingowym i dyskryminacji w miejscu pracy. Aby ten cel osiągnąć szkolenie oddziałuje na uczestników na dwóch płaszczyznach: poszerza wiedzę pracowników na temat mobbingu oraz zwiększa ich wrażliwość na zachowania mobbigowe w pracy. 

  Zapoznaj się również ze szkoleniami: komunikacja interpersonalna szkolenie, szkolenia administracja.

  Jak radzić sobie z mobbingiem ze strony współpracownika?

  Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie zawsze wiemy, że te wszystkie dziwne spojrzenia, inne tratowanie nas przez pozostałych pracowników, są efektami działalności jednego z nich. Pamiętajmy zatem, żeby zawsze zachować krytycyzm wobec siebie i innych. Jeśli widzimy, że dzieje się coś podejrzanego, nie myślmy od razu, że to jest nasza wina - zastanówmy się, czy ktoś nie chce nam zaszkodzić. Starajmy się ponadto zawsze zachowywać spokojnie, asertywnie, kulturalnie - nie dajmy się wciągnąć w emocjonalne rozmowy.

  Warto także zwrócić się o pomoc do szefa, nawet zapytać go wprost, czy czegoś dziwnego o nas nie słyszał, wytłumaczyć, że chyba nas ktoś mobbinguje. W razie braku reakcji z jego strony zawsze możemy zwrócić się o pomoc do jednego z wielu biur i organizacji założonych specjalnie do zwalczania mobbingu. Tam specjaliści pomogą nam się odnaleźć w tej trudnej dla nas sytuacji, wytłumaczą, jak postępować oraz również pomogą skierować sprawę do sądu, jeśli taka będzie konieczność.

  Szkolenia ze zwalczania mobbingu

  Warto jeszcze na koniec dodać, że będąc szefem czy kierownikiem dobrze jest zainwestować wcześniej w szkolenia dla pracowników z zakresu rozpoznawania mobbingu oraz radzenia sobie z nim. Dzięki temu problem często zostanie prawidłowo zidentyfikowany i rozwiązany już na samym początku.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.