Motywatory do pracy

Jak skutecznie motywować do pracy pracowników, tak by z jeszcze większym zapałem wykonywali swoje obowiązki? To pytanie jest zagwozdką dla całej kadry menedżerskiej. Należy sobie uświadomić, że każdy pracownik, to inny typ człowieka, a co za tym idzie ma on swoją własną hierarchię potrzeb.

zdjęcie - (the_title())

 
Motywatory do pracy

Jak skutecznie motywować do pracy pracowników, tak by z jeszcze większym zapałem wykonywali swoje obowiązki? To pytanie jest zagwozdką dla całej kadry menedżerskiej. Należy sobie uświadomić, że każdy pracownik, to inny typ człowieka, a co za tym idzie ma on swoją własną hierarchię potrzeb, co w praktyce przekłada się na to, że zupełnie inne czynniki będą go motywować, niż na przykład osobę siedzącą przy biurku obok. Doświadczony manager doskonale zdaje sobie z tego sprawę i w żadnym wypadku nie przykłada jednej i tej samej miary do wszystkich pracowników. Istnieją pewne teorie motywacji, które znacznie usprawniają pracę kadry kierowniczej. Co to takiego i w jaki sposób należy je stosować?

Co to w ogóle jest motywacja?

Zanim zacznie się rozważania na temat najbardziej skutecznych teorii motywacji pracowników warto zastanowić się chociaż przez chwilę nad tym, czym jest rzeczona motywacja. Można wyróżnić bowiem jej różne rodzaje. Istnieje motywacja zewnętrzna i motywacja wewnętrzna. Jako motywację wewnętrzną można przyjąć czynniki, które pojawiają się w sposób samoistny i doprowadzają do podjęcia przez człowieka określonych zadań. Zazwyczaj dotyczy to kwestii edukacji czy szeroko pojętego samorozwoju. Na ten rodzaj motywacji nikt z zewnątrz nie ma żadnego wpływu. Istnieje jednak jeszcze coś takiego jak motywacja zewnętrzna, która jest szerokim polem do popisu dla kadry managerskiej. Można o niej mówić w przypadku, w którym człowiek angażuje się w jakieś działania pod wpływem zewnętrznych bodźców, w nadziei na otrzymanie konkretnych korzyści. Korzyści te mogą być bardzo różnorodne, zarówno materialne jak i niematerialne - w tym przypadku w grę wchodzi już indywidualna hierarchia potrzeb każdego pracownika.

Najbardziej popularne teorie motywacji wykorzystywane w nowoczesnych przedsiębiorstwach

Jedną z najbardziej popularnych teorii motywacji jest opracowany przez Masłowa model ludzkich potrzeb. Masłow wymienia w nim potrzeby takie jak: potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwo, przynależność, szacunek i samorealizacja. Niezmiernie istotne jest to, że zaspokojenie potrzeb wyższego rzędu może zaistnieć dopiero w sytuacji, w której człowiek będzie miał możliwość zaspokojenia potrzeb podstawowych.

Czynniki motywujące do pracy dla każdego mogą być inne, jednak dopóki potrzeba bezpieczeństwa oraz możliwość zaspokojenia potrzeb fizjologicznych nie zostaną zapewnione, to nie ma co liczyć na to, że pracownik zwiększy swoją wydajność. Inna teoria, a mianowicie teoria X i Y w swoim założeniu ma to, że ludzie (pracownicy) z zasady dzielą się na dwie odmienne grupy. Dla jednej z nich, praca jest stanem zgodnym z naturą - człowiek odpowiedzialny podejmuje się zadań i je wykonuje bez konieczności stosowania jakichkolwiek kar. Z kolei dla drugiej grupy, praca to przymus, którego nie wykonają jeżeli nie będą czuli nad sobą przysłowiowego bata. Warto jeszcze wspomnieć o teorii oczekiwań. Według niej pracownik będzie się przykładał do wykonania zadania przy założeniu, że będzie widział cel w tym co robi, a ponadto otrzyma jasne instrukcje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

Ważne jest także to, by za wykonaną pracę spotkała go nagroda współmierna do wysiłku jaki włożył w wykonanie zadania. Teorii motywacyjnych jest bardzo dużo. Każdy, kto chciałby bliżej zapoznać się z tematem może podnieść swoje kompetencje zawodowe poprzez uczestnictwo w szkoleniu z zakresu motywacji pracowników.

Skąd czerpać wiedzę na temat tego jak motywować pracownika?

Sądząc po opinii wielu osób, najbardziej skutecznym sposobem na poszerzenie wiedzy z zakresu motywacji w pracy są specjalistyczne szkolenia. Dedykowane są one stricte dla kadry zarządzającej, dzięki czemu można zyskać pewność, że wiedza przekazywana podczas warsztatów będzie konkretna i będzie dotyczyła wyłącznie najbardziej istotnych zagadnień. Prócz części teoretycznej odbywają się także zazwyczaj zajęcia praktyczne. Jest to najlepszy czas do tego, aby na symulowanych przykładach przećwiczyć zdobyte informacje. Często to właśnie podczas zajęć praktycznych kursanci uświadamiają sobie swoje braki i na myśl przychodzą im dodatkowe pytania do prowadzących.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.