Na czym polega specyfika zespołów produkcyjnych?

Zakład produkcyjny to bardzo specyficzne miejsce. Na czym w zasadzie polega ta specyfika? Dlaczego coraz częściej się mówi, że w zasadzie to mogą tutaj także znaleźć zastosowanie różnego rodzaju współczesne techniki zarządzania, takie jak chociażby agile i jego metodyka scrum?

zdjęcie - (the_title())


Na czym polega specyfika zespołów produkcyjnych?

Zakład produkcyjny to bardzo specyficzne miejsce. Na czym w zasadzie polega ta specyfika? Dlaczego coraz częściej się mówi, że w zasadzie to mogą tutaj także znaleźć zastosowanie różnego rodzaju współczesne techniki zarządzania, takie jak chociażby agile i jego metodyka scrum? Otóż za chwilę dokładnie ten temat zostanie wyjaśniony...

Specyfika zakładów produkcyjnych

Na początek warto powiedzieć nieco o tym, czym w zasadzie wyróżniają się takie zakłady produkcyjne. Otóż tutaj ważne jest bardzo to, że jest to miejsce pracy o zwiększonym ryzyku jakiegoś niepożądanego zdarzenia.

Trzeba znacznie większą uwagę przykładać do bezpieczeństwa. Ponadto osoby będące pracownikami zakładów produkcyjnych często są naprawdę świetnymi pracownikami, doskonale wyszkolonymi w swoim fachu, jednak to nie są osoby, które ukończyły studia wyższe.

Z tego faktu wynika przykładowo to, że tacy pracownicy raczej nie będą szanować kierownika, który owszem może i ma jakąś wiedzę, ale nic nigdy nie zrobił własnymi rękoma. Warto jeszcze dodać, że w zespole produkcyjnym istotne jest także to, że osoba nim kierująca musi mieć naprawdę duży autorytet.

Brygadzista, czyli mistrz produkcji

W tym momencie trzeba napomknąć trochę o tym, kim w zasadzie jest brygadzista. Tutaj właśnie istotne jest to, że do zakładów produkcyjnych tak naprawdę również całkiem dobrze pasują różne zasady z agile, czyli zarządzania zwinnego.

Brygadzista bowiem ma być trochę taki, jak scrum master w agile. Co to dokładniej oznacza? Otóż scrum master jest właśnie takim mistrzem lokalnym - świetnie znającym się na tym, co robi, potrafiącym wzbudzić respekt, umiejącym rozwiązywać konflikty, dopasować pracę do pracownika, wdrożyć młodszych pracowników, zawsze służący radą i pomocą.

Dlatego też warto zainwestować w szkolenia dla brygadzistów czy też szkolenie dla mistrzów albo szkolenia dla kierowników zorganizowanych właśnie jako szkolenie agile, czy też dokładniej mówiąc scrum szkolenie. Jest to naprawdę dobra inwestycja, która przyniesie pozytywne rezultaty.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.