Ocena pracownika metodą 360 stopni

Metod oceny pracowników jest bardzo wiele: jej wybór uzależniony powinien być od charakteru firmy, branży, stosunków między pracownikami i kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Jednak istnieją systemy uniwersalne, które można dopasowywać do osobistych potrzeb – a właśnie taką jest metoda 360 stopni.
   
  Metod oceny pracowników jest bardzo wiele: jej wybór uzależniony powinien być od charakteru firmy, branży, stosunków między pracownikami i kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Jednak istnieją systemy uniwersalne, które można dopasowywać do osobistych potrzeb - a właśnie taką jest metoda 360 stopni.

  Nazwa modelu wywodzi się od pełnego okręgu, który przedstawia obieg informacji. Oznacza to, że ocena powinna "zatoczyć krąg" a informacja zwrotna dotrzeć do pracownika. To podstawowe założenie metody - uznaje się, że ocena pracownika nie służy jedynie przedsiębiorstwu, ale przede wszystkim ma znaczenie dla samego zainteresowanego: pozwala na zwiększenie motywacji, wzrost zaangażowania lub zwykłą radość z pozytywnego wypadania w oczach pracodawcy.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak delegować i motywować zespół? Jak skutecznie zarządzać projektami? Jak zostać sprawnym liderem w firmie? Jak budować zaangażowanie w zespole? Sprawdź nasze szkolenia menadżerskie np: szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie project manager. Sprawdź je.

  W modelu 360 stopni unika się ilościowych wskaźników, zwykle wykorzystując kwestionariusze i ankiety, które wypełnia sam zainteresowany. Mogą to być pytania o konkretne zachowania, umiejętności czy relacje z innymi. Odpowiednie sformułowanie pytań pozwala na stworzenie kompleksowego obrazu cech, umiejętności i zachowań pracownika, które przekładają się na końcową ocenę. Podczas tworzenia modelu oraz systemu tworzenia wyników, warto korzystać w pomocy psychologów, którzy pomogą nakreślić optymalny model wyników.

  Ocena 360 stopni ma zwykle charakter opisowy. Pozwala to na stworzenie kwestionariusza, w którym nie istnieją błędne odpowiedzi: świadczą jedynie o danych cechach lub zachowaniach. Choć mogą być one pozytywne lub negatywne, z pewnością nie jest to rodzaj egzaminu, który mógłby wpłynąć na życie pracownika. Często w tym przypadku unika się także wystawiania bardzo krytycznych ocen, które mogłyby zdemotywować pracownika oraz obniżyć jego moralne.

  Metoda 360 stopni może być z powodzeniem wykorzystywana w każdym przedsiębiorstwie. Od rodzaju i formułowania pytań zależy jakość kwestionariusza oraz prawdziwość wyników, jednak fakt, że ocena wraca do pracownika sprawia, że może on kompleksowo zapoznać się z odbiorem odpowiedzi przez pracodawcę.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.