Predyspozycje negocjatora

Słysząc słowo negocjator często mamy przed oczami kogoś na kształt połączenia policjanta, psychologa i krasomówcy.

zdjęcie - (the_title())

Choć w pewnym sensie nie jest to wizja do końca błędna, to trzeba jasno powiedzieć, że dla skutecznych i dobrze prowadzonych negocjacji wcale nie trzeba być swoistym superbohaterem, a wystarczy kilka cech charakteru, które nie są wcale tak unikalne. Sztuka negocjacji nie jest wiedzą tajemną i można się jej nauczyć. Niezależnie bowiem od tego, czy będą to negocjacje w biznesie, w sklepie czy rodzinne ustalenia, pewne zasady będą zawsze takie same.

Chcąc zatem skutecznie przeprowadzać trudne rozmowy negocjacyjne warto się do nich dobrze przygotować. W tym celu konieczne jest poznanie swojego partnera, jego mocnych i słabszych stron, a także spróbować odkryć jego karty. W toku rozmów nie można tracić swojej koncentracji.

Obserwacja partnera, jego gestów, akcentowania słów i konkretnych reakcji to najlepsza metoda na to, by zdobywać kawałek po kawałeczku przewagę w toku rozmów. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, jak mawiają Anglosasi dlatego już od pierwszej chwili trzeba dobrze wejść w rolę zrobić dobre, mocne wejście. Pozwoli to na osiągniecie już na wstępie drobnej acz zasadniczej przewagi psychologicznej.

Osoby prowadzące negocjacje muszą wiedzieć także o tym, że uzyskanie odpowiedniego ich rezultatu często zależy od niuansów, o które nie można zadbać już w toku rozmów. Dlatego konieczne jest zaplanowanie wszystkiego w drobnych szczegółach. Miejsca, pora dnia i usadowienie partnerów w toku negocjacji może decydować o ich dyspozycji danego dnia i tym samym o naszych możliwościach manewru.

Jednocześnie nie można zapominać o własnej sile i kondycji, co za tym idzie do negocjacji należy przystępować będąc wypoczętym zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Nie ma bowiem nic gorszego dla negocjatora niż bycie przyłapanym na niekompetencji i braku wiedzy lub chwilowej niedyspozycji.

Dlatego też konieczne jest poznanie swoich możliwości i skutecznie uodpornić się na stres.
Indywidualne predyspozycje negocjatora są często różnie opisywane. Nie ulega jednak wątpliwości, że umiejętność poszukiwania kompromisu oraz odporność na krytykę są ogromnym atutem. Osoby o wybuchowym temperamencie, które to tego nie potrafią słuchać mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego języka prowadzącego do sukcesu negocjacji.

 

Dobierz odpowiednią technikę sprzedaży. Poznaj najskuteczniejsze modele rozmów sprzedażowych. Podnieś skuteczność sprzedaży. Zwiększ swoje umiejętności negocjacyjne. Zobacz nasze szkolenia ze sprzedaży: Zapraszamy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.