Project manager – kim jest i jak nim zostać?

Menedżer projektu to funkcja, o której coraz częściej słyszymy, szczególnie w przypadku ogromnych korporacji. Project manager to osoba, która odpowiedzialna jest za kompleksowe zarządzanie projektem i skojarzonymi z nim procesami: każde niezależne przedsięwzięcie musi być w końcu przez kogoś planowane, koordynowane i w końcu – oceniane.

zdjęcie - Project manager – kim jest i jak nim zostać?

 

Menedżer projektu to funkcja, o której coraz częściej słyszymy, szczególnie w przypadku ogromnych korporacji. Project manager to osoba, która odpowiedzialna jest za kompleksowe zarządzanie projektem i skojarzonymi z nim procesami: każde niezależne przedsięwzięcie musi być w końcu przez kogoś planowane, koordynowane i w końcu - oceniane. Menedżer projektu zajmuje się więc całościową obsługą danego przedsięwzięcia, od etapu kompletowania odpowiedniego zespołu i szkolenia go, przez koordynację wszystkich jego prac, udzielanie pomocy uczestnikom i rozwiązywanie problemów wewnętrznych, aż po stworzenie właściwego systemu oceny.

Choć menedżerów projektów wciąż jest niewiele - przynajmniej tych, którzy faktycznie mogą cieszyć się bardzo dużą rozpoznawalnością i przebierać w ofertach pracy dzięki doświadczeniu i wykształceniu - droga do zdobycia (i utrzymania) tego stanowiska może być niezwykle trudna. Przede wszystkim dlatego, że dobry project manager łączy w sobie wiele różnych funkcji: jest osobą, która musi doskonale orientować się w kwestii zarządzania zasobami ludzkimi, musi posiadać odpowiednią wiedzę branżową, cechować się znajomością idei, procesów i wypracowywanych wyników całego przedsiębiorstwa oraz posiadać odpowiednie cechy charakteru. Z pewnością pomocne będzie ukończenie kursów z zakresu przywództwa czy rozwoju kompetencji miękkich - to z pewnością niezbędne atrybuty każdego project managera. Taka osoba powinna także ukończyć jeden z wielu kursów akredytowanych przez najbardziej prestiżowe ośrodki naukowe, takie jak PMI - Project Management Institute bądź agile pm foundation, scrum szkolenie. Jeśli chodzi o zarządzanie projektami szkolenie - project management szkolenia tego typu pozwalają nie tylko na zdobycie wiedzy merytorycznej z zakresu wybranej metodyki zarządzania projektem, ale również pomaga w stawianiu pierwszych kroków na tym stanowisku w cenionych przedsiębiorstwach. Kolejnym etapem jest praktyka: dobry project manager to ten, który posiada wieloletnie doświadczenie oraz zrealizował z sukcesem dziesiątki przedsięwzięć, dzięki czemu jest pożądaną jednostką w każdej dużej firmie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.