Prowadzenie prezentacji – kilka porad

Nie da się ukryć, że dla większości osób, wystąpienia publiczne, to niebywale stresujące wydarzenie. I wydaje się przy tym być nieistotne to, jak duże jest gremium słuchaczy – czy jest to pięć, pięćdziesiąt czy pięćset osób. Oczywiście, stres jej większy wówczas, gdy odbiorców prezentacji zupełnie się nie zna. Jednak i taką sytuację można z powodzeniem opanować – najważniejsze to aby do prowadzenia prezentacji przygotować się w odpowiedni sposób.
     
    Nie da się ukryć, że dla większości osób, wystąpienia publiczne, to niebywale stresujące wydarzenie. I wydaje się przy tym być nieistotne to, jak duże jest gremium słuchaczy - czy jest to pięć, pięćdziesiąt czy pięćset osób. Oczywiście, stres jej większy wówczas, gdy odbiorców prezentacji zupełnie się nie zna. Jednak i taką sytuację można z powodzeniem opanować - najważniejsze to aby do prowadzenia prezentacji przygotować się w odpowiedni sposób.

    Prowadzenie prezentacji - podstawowe zasady

    Poziom stresu podczas prowadzenia prezentacji można znacznie zmniejszyć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do niej. Przede wszystkim, ogromny nacisk należy położyć na konstrukcję merytoryczną wypowiedzi. Fachowa prezentacja, która samą treścią zainteresuje zgromadzone kworum, to już polowa sukcesu. Sam zbitek faktów przedstawiony w suchy sposób nie będzie jednak nazbyt atrakcyjny. Warto włożyć trochę wysiłku w to, aby ciut go urozmaicić.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie z negocjacji.

    Niezmiernie istotne jest, aby język wypowiedzi dobrać odpowiednio do publiczności. Jeżeli na sali zgromadzeni są profesorowie, światłe umysły czy po prostu osoby dobrze znające się na konkretnym temacie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać fachowego i skomplikowanego języka. Jednak jeżeli grono słuchaczy jest mniej wymagające, to język prezentacji w takim przypadku również trzeba dostosować do ich oczekiwań.

    Komunikacja werbalna i niewerbalna

    Na całość prezentacji składają się dwa rodzaje komunikacji, a mianowicie komunikacja werbalna oraz niewerbalna. Elementy składowe tej pierwszej to zarówno treść samego komunikatu jak i sposób przedstawienia go chociażby poprzez modulację głosu.

    Prowadzenie prezentacji z sukcesem możliwe będzie jednak przy zastosowaniu równoczesnym komunikacji niewerbalnej, czyli gestykulacji oraz mimiki twarzy. Zarówno komunikaty werbalne, jak i te niewerbalne powinny być dobrze wyważone - w taki sposób aby z jednej strony zaciekawić i zaintrygować słuchaczy, jednak by nie zaistniał przy tym przerost formy nad treścią.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.