Psychomanipulacja w sprzedaży

Wielu handlowców korzysta z technik negocjacyjnych, które wykorzystują psychomanipulację – czasem używamy jej zupełnie nieświadomie, często jednak lata praktyki w sprzedaży oraz częsta komunikacja z klientem pozwala nam na skuteczne wykorzystywanie tej trudnej sztuki.

zdjęcie - (the_title())

 

Wielu handlowców korzysta z technik negocjacyjnych, które wykorzystują psychomanipulację - czasem używamy jej zupełnie nieświadomie, często jednak lata praktyki w sprzedaży oraz częsta komunikacja z klientem pozwala nam na skuteczne wykorzystywanie tej trudnej sztuki. Dzięki poszerzeniu swojej wiedzy, handlowcy - którzy są przecież także konsumentami - skuteczniej mogą unikać zagrywek psychologicznych ze strony konkurencji, kontrahentów lub klientów.

Czym jest psychomanipulacja?

Psychomanipulacja jest procesem, który pozwala na wpływanie na poszczególne zachowania ludzi poprzez odpowiednie bodźce zewnętrzne. Choć oczywiście, istnieją skrajne formy psychomanipulacji, które są prawnie i etycznie naganne, niektóre z technik mogą być skutecznie wykorzystywane w codziennych transakcjach, reklamie czy rozmowach z klientem. Psychomanipulacją można nazwać chwytliwą, wzruszającą reklamę, danie klientowi poczucia przynależności do elitarnego społeczeństwa czy oddziaływanie na jego psychikę poprzez slogany, obrazy, muzykę i zapachy - czyli wszystko to, co wykorzystuje w swojej strategii marketingowej niemal każde przedsiębiorstwo.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dowiedz się jak radzić sobie z psychomanipulacją w negocjacjach. Szkolenie psychomanipulacji jest skierowane do menagerów, pracowników działów handlowych, kupców i dostawców. Szkolenia powiązane z tym tematem: techniki prezentacji, szkolenia dla sprzedawców.

Jak stosować psychomanipulację?

Aby proces ten był kompleksowy i przynosił odpowiednie korzyści ekonomiczne należy przede wszystkim dobrać odpowiednią strategię do branży działalności. Szczególnie ważne jest zainteresowanie klientem, który musi czuć się wyjątkowy i szanowany tak, by chętniej kupować oferowane przez nas produkty. W handlu wykorzystywana jest lekka forma manipulacji psychologicznych, które głównie odnoszą się do samopoczucia klienta, skonfrontowanie jego potrzeb konsumenckich z dostosowaną ofertą i dokonania transakcji w przekonaniu o najlepszym możliwym wyborze - tak, by to klient czuł się "wygraną stroną".

Z pewnością wielu technik psychomanipulacji można się nauczyć jednak ich skuteczność w dużej mierze wynika z predyspozycji i cech charakteru samego handlowca. Osoba pewna siebie, charyzmatyczna i empatyczna, która zbudza zaufanie i potrafi szybko wcielić się w różne role z pewnością może finalizować bardziej korzystne transakcje niż ta, która techniki manipulacyjne zna jedynie z teorii.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.