Stres w pracy

Każda praca, bez względu na jej rodzaj, branżę i zajmowane stanowisko, często łączy się ze stresem. Chęć wypełniania swoich obowiązków możliwie jak najlepiej, spore zaangażowanie, jak również strach, że coś mogło pójść nie zgodnie z planem powodują, że odczuwamy stres.

zdjęcie - (the_title())


Stres w pracy

Każda praca, bez względu na jej rodzaj, branżę i zajmowane stanowisko, często łączy się ze stresem. Chęć wypełniania swoich obowiązków możliwie jak najlepiej, spore zaangażowanie, jak również strach, że coś mogło pójść nie zgodnie z planem powodują, że odczuwamy stres.

Podenerwowanie zwiększa się, kiedy na wypełnienie jakiegoś zadania mamy określony czas, który powoli dobiega końca, a zadanie wciąż jeszcze nie zostało zrealizowane. Inną kategorią czynników stresowych są relacje ze współpracownikami, przełożonymi i klientami. Ich wpływ ma również bardzo duże znaczenie, które dodatkowo może doprowadzić do zdemotywowania pracowników.

Te i wiele innych czynników przyczyniają się do rosnącego poczucia zdenerwowania w pracy. Jeśli nie zapanujemy nad w należyty sposób, szybko może okazać się, że sytuacje stresowe wezmą nad nami górę, a to spowoduje mniejszą wydajność w pracy, małą efektywność, problemy z wywiązywaniem się z obowiązków, zapamiętywaniem, a także problemy zdrowotne.

W dłuższym okresie czasu, pracownik cierpiący od dłuższego czasu na chroniczny stres może stać się mało przydatny zawodowo, czuć się wypalony, a także nieustannie chorować. Chcąc temu zapobiec należy przede wszystkim zadbać o pracowników, dać szanse i możliwości wypoczynku, a także organizować dla pracowników szkolenia antystresowe.

Czym są takie szkolenia?

To organizowane przez firmę szkoleniową spotkania łączące zwykle wykłady teoretyczne i ćwiczenia, podczas których pracownicy dowiadują się między innymi czym jest stres, w jaki sposób go rozpoznać, jak sobie z nim radzić, czy jak się zrelaksować.

Organizowane dla pracowników firm szkolenie jak radzić sobie ze stresem pokazuje przede wszystkim, w jaki sposób okiełznać nerwy, jak przekonać samego siebie, że możemy nad nimi zapanować i w jaki sposób wykorzystać ten wyjątkowy stan naszego organizmu, jakim bez wątpienia jest stres.

Omawiające szkolenie stres w pracy daje pracownikom przede wszystkim teoretyczną wiedzę na temat stresu, a także tego, do czego może doprowadzić przedłużający się wysoki poziom stresu, jak to wpływa na nasz organizm, a także, jakie szkody sieje w organizmie.

Radzenie sobie ze stresem szkolenie jest bardzo ważne dla każdego pracownika firmy, bez względu na zajmowane stanowisko. Jeśli pracownik będzie wiedział, czy jest stres, jak go rozpoznać i w jaki sposób zapanować nad własnymi nerwami, będzie również wiedział, kiedy musi odpocząć by nie dopuścić do tych negatywnych skutków, jakie powoduje stres.

Radzenie sobie ze stresem szkolenie powinno być w pewnej części praktycznymi ćwiczeniami, które dadzą pracownikom wiedzę i umiejętności, w jaki sposób można się skutecznie odprężyć, jak unikać skutków przemęczenia i zdenerwowania, a także jakie formy rozrywki przyczyniają się do zmniejszenia poziomu stresu i z jakich warto korzystać, by zachować zdrowie na dłużej.

Jeśli wśród pracowników jakiejś firmy dużo stresujących sytuacji wywołują kontakty z innymi ludźmi, w tym współpracownikami, warto pokusić się dla nich o kurs komunikacji interpersonalnej.

Podczas takiego kursu uczestnicy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób odnosić się do innych i traktować innych, aby również być odpowiednio traktowanym, w jaki sposób przekazywać sobie informacje porozumiewać się i w jaki sposób można unikać konfliktów w miejscu pracy.

To bardzo cenne umiejętności, bowiem to często właśnie konflikty z innymi osobami w przedsiębiorstwie, atmosfera braku zrozumienia, życzliwości ciągłego donoszenia na siebie nawzajem w ogromnej mierze wyniszcza przedsiębiorstwo, powodując sytuacje stresowe i odbierając pracownikom chęci do pracy.

Jeśli wiec przedsiębiorca zatrudniający większą liczbę osób w zespole pracowników chce zadbać o ich relacje i sprawić, że pracownicy będą raczej skupiać się na pomaganiu sobie i wspierać się wzajemnie, powinien pokusić się o kurs komunikacji interpersonalnej.

Bez wątpienia wiele na tym zyska, a przedsiębiorstwo, w którym pracownicy doskonale wiedzą jak się ze sobą porozumiewać, rzadko zdarzają się konflikty, a sytuacje stresowe zmniejszone są do absolutnego minimum to również świetnie zarządzane przedsiębiorstwo, w którym pracownicy pracują efektywnie, skutecznie i rzetelnie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.