Style reakcji w sytuacjach konfliktowych: współpraca
W konflikcie mam do czynienia z partnerem, a nie z wrogiem. Takie podejście do rozwiązywania konfliktów zakłada troskę o własne interesy z jednoczesnym poszanowaniem potrzeb partnera.
Osoba nastawiona na współpracę szuka takiego rozwiązania sporu, aby satysfakcjonowało obie strony. Współpraca zakorzeniona jest w postawie asertywnej, która jest najlepszą formą reakcji dla stron w konflikcie. Osoba współpracująca konflikt traktuje jako wspólny problem do rozwiązania. Styl ten zakłada, że aby osiągnąć porozumienie należy prowadzić dialog z partnerem, bo tylko w ten sposób można dowiedzieć się jakie są oczekiwania i pomysły na rozwiązanie sporu drugiej strony.
Warto stosować współpracę, kiedy: Trzeba wypracować rozwiązanie konfliktu uwzględniające racje obu stron. Ważne są dla nas relacje. Cenimy sobie zdanie i potrzeby drugiego człowieka. Chcemy partnera zaangażować we wspólne rozwiązywanie problemu. Cenimy sobie dialog i porozumienie.
Wady współpracy: Jest to najtrudniejsza strategia wymagająca uwzględniania innego, niż własny, punktu widzenia. Wymaga dobrej woli obu stron. Strategia wymaga twórczego, niekonwencjonalnego myślenia Bardzo często styl ten wymaga dużego zaangażowania stron oraz czasu
Gamma. Firma szkoleniowa roku! Zobacz nasze szkolenia menadżerskie:
Współodpowiedzialność bierze się z poczucia współwłasności, a to z poczucia wpływu, współdecydowania i powiązania celów własnych z celami firmowymi. Zapraszamy na szkolenie ownership mindset – Menedżer architektem współodpowiedzialności.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Zapraszamy do naszej
gamma Wiki +
Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.