Szkolenie wystąpienia publiczne
Dla większości ludzi wystąpienia publiczne to wyzwanie. Podczas przemówienia pojawia się trema, która może skutecznie zepsuć nawet najlepiej przygotowane wystąpienie.

Wystąpienia publiczne
Trema jest to zjawisko psychologiczne, które objawia się na kilka sposobów. Łamiący się głos, drżenie rąk, problemy z koncentracją to kilka przykładów jak trema negatywnie wpływa na człowieka. Na szczęście umiejętność występowania przed publicznością można wyćwiczyć tak, by trema nas nie paraliżowała. Każdy kto chce, by jego wystąpienia były jak najbardziej profesjonalne oraz łatwo dostępne dla odbiorcy, powinien wybrać się na specjalne szkolenia z wystąpień publicznych. Są one organizowane w wielu miejscach, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Szkolenie wystąpienia publiczne
Podczas szkolenia można nauczyć się przemawiania przed większą ilością osób oraz rozwiązać najczęściej pojawiające się problemy związane z wystąpieniami publicznymi. W trakcie wykładów i ćwiczeń poznaje się mowę ciała oraz jej wpływ na odbiór naszej osoby przez innych ludzi. Trenerzy podczas szkolenia podpowiadają również różne triki związane z wystąpieniami publicznymi, które w późniejszym życiu można wykorzystać na polu zawodowym.
Szkolenia z wystąpień publicznych to nie tylko nauka prawidłowej mowy ciała, ale również nauka umiejętności prezentacji od strony technicznej – przygotowania prawidłowego schematu prezentacji oraz wykorzystywania multimedialnych pomocy takich jak filmy, prezentacje multimedialne czy obrazy, które z pewnością pomagają podczas wystąpienia.
Podczas szkolenia uczestnicy nie tylko słuchają, ale przede wszystkim wykonują wiele ćwiczeń i zadań. W trakcie nich pracuje się nad postawą, gestykulacją oraz mową. Podczas szkolenia zwiększamy pewność siebie oraz pozbywamy się lęku przed wystąpieniami publicznymi, co z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Charyzmatyczne przemówienia i występy publiczne to klucz do osiągnięcia sukcesu na polu zawodowym. Z tego względu warto się tego nauczyć jak najszybciej i najefektywniej.
Wystąpienia publiczne to element pracy wielu osób. Jest to moment, w którym wielu ludzi paraliżuje strach oraz trema. Warto pamiętać, że niewiele osób ma wrodzone umiejętności z zakresu publicznych wystąpień. Większość ludzi musi się tej umiejętności nauczyć.
Samodzielna nauka wystąpień publicznych jest trudna i często trudna do osiągnięcia. Dla takich osób przygotowano specjalne szkolenia z wystąpień publicznych. Podczas warsztatów uczestnicy uczą się tworzyć skuteczne prezentacje, dopasowywać styl wypowiedzi do odbiorców oraz redukować stres towarzyszący wystąpieniu. Szkolenie uczy również przemawiania w bardziej profesjonalny sposób, zrozumiały dla większości oraz angażujący słuchaczy. Celem szkolenia jest nabycie przez uczestników teoretycznej oraz praktycznej wiedzy na temat publicznych wystąpień.
Szkolenia tego typu kierowane są do każdego, kto chce popracować nad skutecznością swojej wypowiedzi. Szkolenia dedykowane są dla osób występujących na konferencjach, będących szefami zespołów oraz prowadzących przemówienia i prezentacje dla kontrahentów i klientów. Szkolenie pozwoli również na poprawę autoprezentacji i kreowania własnego wizerunku. Jest pomocne dla takich grup zawodowych jak właściciele firm, dyrektorzy, lekarze, handlowcy, politycy oraz obecni i przyszli trenerzy w różnych branżach. Szkolenia te są bardzo skuteczne gdyż aktywnie angażują uczestników. Poprzez naukę przemówień z wykorzystywaniem kamer trener i uczestnik może przeanalizować wystąpienie i poprawić te elementy, które tego wymagają. Podczas warsztatów z wystąpień publicznych stosuje się takie metody pracy jak ćwiczenia grupowe, scenki, dyskusje, prezentacje trenerów, a także ćwiczenia indywidualne trenera z uczestnikiem z wykorzystaniem kamery. Uczestnicy po odbyciu szkolenia nabywają umiejętności skutecznej prezentacji, są bardziej pewni siebie i swoich umiejętności. Znają podstawy przygotowywania dobrych przemówień oraz metody i techniki skutecznego radzenia sobie z paraliżującym stresem i tremą.
Wystąpienia publiczne powoli zaczynają być wpisane w obowiązki firmowe coraz większej grupy osób. Jeszcze jakiś czas temu, mistrzami prezentacji byli akwizytorzy lub specjaliści od marketingu i planowania rozwoju działań biznesowych. Dziś praktycznie w każdej korporacji, nawet pracownicy średniego szczebla muszą posiadać umiejętności wystąpień publicznych. Tematyczne prezentacje dokonywane są zarówno przed członkami zespołu jak i przed kadrą kierowniczą. W jaki sposób nauczyć się trudnej sztuki wystąpień? Może w tym pomóc szkolenie z wystąpień publicznych, które cyklicznie organizowane jest w największych miastach w naszym kraju.
Szkolenia z wystąpień publicznych
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że można wybrać spośród dwóch rodzajów szkoleń. Pierwsza grupa, to tak zwane szkolenia otwarte, na które może zapisać się każdy. Organizowane są przeważnie w grupach dla kilkunastu osób. Druga kategoria dostępnych szkoleń, to szkolenia zamknięte organizowane na specjalne zamówienie konkretnej firmy. Są to szkolenia w których bierze udział kilka osób, przez co znacznie wzrasta efektywność procesu szkoleniowego. Jest to jednak o wiele większy wydatek niż w przypadku szkoleń otwartych.
Czego można nauczyć się na takim szkoleniu?
Program szkoleniowy jest bardzo obszerny. Zawiera zarówno część merytoryczną jak i praktyczną. Główny nacisk położony jest na umiejętność panowania nad stresem i przekształcania go w pozytywną energię. Nawet najlepiej przygotowana merytorycznie osoba nie wykrztusi z siebie słowa, jeżeli sparaliżuje ją strach. Uczestnicy szkolenia zapoznają się również z elementami składowymi wystąpień publicznych, wśród których wymienić należy wartość merytoryczną prezentacji, a także sposób komunikowania się z widownią, w skład którego wchodzi odpowiednia intonacja głosu oraz postawa ciała. To tylko niektóre punkty programu szkoleniowego. Część warsztatowa sprzyja praktycznemu wykorzystaniu zdobytej wiedzy i weryfikacji nabytych wcześniej umiejętności.
Pracujecie bardzo ciężko nad lukratywnym kontraktem. Może przydarzyć się taka sytuacja, że klient wybierze wykonawcę projektu dopiero po zapoznaniu się z konkretną propozycją rozwiązań, ponadto może być konieczność wystąpienia przed większym gronem osób i to one podejmą ostateczną decyzję na przykład w drodze głosowania.
A to z kolei wymaga, by przekonać nie tylko jedną osobę, ale przemówić do większej rzeszy ludzi, w dodatku zrobić to w sposób przekonywający.
Nie każda osoba, która ma dobrą wiedzę merytoryczną posiada odpowiednie umiejętności, czy predyspozycje. I choćby była nie wiadomo jakim specjalistą w danej dziedzinie, czy znała prezentowany temat od podszewki i nawet obudzona w środku nocy byłaby w stanie odpowiedzieć nawet na najbardziej skomplikowane pytania, może zwyczajnie nie sprzedać wykonanego projektu.
Z tego też powodu warto, by osoby, które mają zaprezentować wyniki pracy, zwłaszcza jeżeli od tego jednego wystąpienia zależy, czy projekt zostanie przyjęty, przeszły odpowiednie szkolenie. Wystąpienie publiczne nie jest bowiem łatwą sprawą.
Nie wystarczy znać tylko samego projektu, trzeba jeszcze umieć o nim opowiedzieć. Jedną z takich elementarnych umiejętności jest przykuwanie uwagi słuchających. Szkolenia więc mają na celu nauczyć wyciągać z masy informacji te, które są najistotniejsze, uczą też w jaki sposób specjalistyczny język zamienić na zrozumiały dla laików, nie zatracając nic z profesjonalizmy i istoty projektu.
Na szkoleniach takich pokazuje się także jak tworzyć prezentacje w programach komputerowych tak, by wspierała ona to, co mówi osoba prezentująca, nie zaś była powtórzeniem tych słów lub przeładowana treściami.
Oczywiście oprócz tego co jest prezentowane ocenie podlega też osoba prezentująca – to jak jest ubrana, czy jest pewna siebie, czy się zacina co drugie słowo, czy wierzy w sukces projektu, czy nie potrafi o tym przekonać. Wszystkie te elementy, a więc prezentowane treści, wspierające je wizualizacje zachowanie i wygląd osoby prezentującej muszą iść ze sobą w parze.
Największe szanse na powodzenie ma ta firma, która we wszystkich tych aspektach okaże się najlepsza.
Jeżeli firma w końcu zaczęła przynosić zyski, podźwignęła się po ciężkim kryzysie lub wręcz weszła na nowe, innowacyjne rynki może się przydarzyć, że będzie to zauważone przez różne instytucje branżowe. Niektóre z nich w trakcie roku rozpisują konkursy, prowadzą rankingi, czy przyznają wszelkiej maści certyfikaty (za niektóre nota bene trzeba zapłacić).
Jeżeli dana firma zostanie zauważona i wyróżniona jakimś tytułem może się to wiązać z udziałem w wielkiej gali, podczas której wręczona zostanie nagroda.
Zwyczajowo podczas tego typu imprez konieczne jest wygłoszenie krótszej lub dłuższej mowy.
Osoby, które nie są urodzonymi mówcami, nie mają takiego poziomu charyzmy, czy są zwyczajnie nieśmiałe mogą mieć z tym niejaki problem. Jak w większości sytuacji rozwiązań jest kilka – można przeczytać jedną lub więcej książek, jakie zostały na ten temat napisane, można poprosić o pomoc zaufaną osobę, można także zainwestować w odpowiednie szkolenie.
Wystąpienia publiczne niestety (dla osób nieśmiałych) są nierozerwalnie związane z prowadzeniem firmy.
Nie zawsze musi to być wielka przemowa, również sam udział w przyjęciu, czy konferencji i nawiązywanie kontaktów biznesowych z osobami zupełnie nieznanymi można zaliczać do kategorii wystąpień publicznych (a przynajmniej wymagają one takich samych cech osobowości lub umiejętności).
Zarówno bowiem przy przemówieniach, jak i mniej formalnych kontaktach to pierwsze wrażenie, przykuwanie uwagi, czy choćby stosowność stroju do okazji najczęściej decyduje o sukcesie lub niepowodzeniu.
Oczywiście nie jest to tak, że tego pierwszego złego wrażenia nie da się zatrzeć, wymaga to jednak dużego nakładu sił i pracy, często także kosztów.
Pamiętać także należy, że zła opinia rozchodzi się szybciej i zatacza większe kręgi niż nawet jak najbardziej pochlebna ocena. Szkolenie, które pozwoli zdobyć niezbędne narzędzia do autoprezentacji zatem jest nie tylko tańszym sposobem wykreowanie swojej marki (a poprzez markę szefa także dobrej opinii o firmie), ale również dobrą okazją do nawiązania kontaktów biznesowych.
Ci najlepsi w tym są w stanie rozpoznać, czy zaskarbili sobie sympatię tłumu, a także czy są oni słuchani. Dobrym sposobem by to zrobić, jest zadawanie różnego rodzaju pytań, czy tez słuchanie opinii. Można także próbować wtrącić różnego rodzaju żarty lub anegdoty, lecz trzeba mieć do tego pewne wyczucie.
Ostatnim najważniejszym elementem, jest czuć się swobodnie podczas wypowiedzi, gdyż stres może nam tylko zaszkodzić.
Podczas szkolenia można dowiedzieć się także, jak modulować głos, z jaką intensywnością i kiedy mówić, czy choćby w jaki sposób wyeliminować wszelkie zająknięcia. Niezwykle istotna jest również mowa ciała, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
Sztuka wystąpień i prezentacji
Niezależnie od tego jak “ładna” jest prezentacja ludzie niewiele z niej zapamiętują. Nie mogą więc przekazać tych informacji innym. Odbiorcy prezentacji rzadko są jedynymi decydentami,…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej