Teorie motywacji

Motywację bardzo często definiować można jako pewne bardzo ściśle określone zachowania. Nie od dziś wiadomo, że wszyscy ludzie, którzy mają odpowiednią motywację, są w stanie lepiej podejmować wszystkie działania, które zmierzają do osiągnięcia wyznaczonego celu. Procesy motywacji są jednym z niezbędnych elementów składających się na aktywność człowieka. 

zdjęcie - (the_title())

     

    Motywację bardzo często definiować można jako pewne bardzo ściśle określone zachowania. Nie od dziś wiadomo, że wszyscy ludzie, którzy mają odpowiednią motywację, są w stanie lepiej podejmować wszystkie działania, które zmierzają do osiągnięcia wyznaczonego celu.

    Procesy motywacji są jednym z niezbędnych elementów składających się na aktywność człowieka. Za motywację śmiało można uznać również wszelkiego rodzaju procesy prowadzące do zaistnienia pewnego rodzaju regulacji, które pośrednio lub bezpośrednio są w stanie sterować wieloma czynnościami tak, aby w konsekwencji poprowadziły one do osiągnięcia zamierzonego celu

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Przejdź od teorii do praktyki. Zacznij stosować postawę asertywną w życiu zawodowym i osobistym.   Zobacz: szkolenie asertywność, szkolenie z komunikacji, szkolenia po angielsku.

    Jeśli chodzi o funkcję sterowania, to mogą być one charakteryzowane przede wszystkim przed dwa parametry, czyli kierunek oraz motywację. Specjaliści są w stanie wyróżnić i opisać wiele bardzo różnorodnych koncepcji i modeli motywacyjnych. Motywację wywoływać mogą modele ''bodziec-reakcja'' (czynniki bezpośrednie) lub pośrednie czynniki, między innymi takie jak:

    • warunki realizacji zadań,
    • rodzaj realizowanych zadań,
    • cechy pracownika wyznaczonego do realizacji danego zadania,
    • postrzeganie roli przez pracownika i pracodawcę.

    W zasadzie najczęściej spotykane są trzy podejścia do motywacji. Chodzi tu o:

    • teorię treści,
    • teorię wzmocnienia,
    • teorię procesu.

    Przy motywacji niezwykle często stosuje się dodatkowo klasyfikację teorii potrzeb według Maslowa. Jest to najczęściej wykorzystywana teoria w wielu sytuacjach, niekoniecznie ściśle powiązanych z szeroko rozumianą motywacją. Teoria Maslowa jest niezwykle chętnie wykorzystywana nie tylko w opisie teorii motywacji.

    Maslow motywację podzielił na 5 grup, które ułożył w odpowiedniej, jego zdaniem hierarchii. A wygląda ona w sposób następujący (począwszy od potrzeb niższego rzędu).

    • Potrzeby fizjologiczne (czyli tak oczywiste kwestie jak głód, pragnienie).
    • Potrzeby bezpieczeństwa.
    • Potrzeby społeczne (przyjaźń, miłość itp.).
    • Potrzeby uznania (szacunek, odpowiednie dowartościowanie, osiągnięcie wymarzonego społecznego statusu).
    • Potrzeby samorealizacji.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.