Typy liderów

Kim jest lider w firmie? To tak naprawdę może być całkiem sporo osób. Przede wszystkim liderem jest oczywiście szef przedsiębiorstwa, jednak jest nim także menedżer zespołu a czasem i pojedynczy pracownicy. 

zdjęcie - (the_title())

     

    Kim jest lider w firmie? To tak naprawdę może być całkiem sporo osób. Przede wszystkim liderem jest oczywiście szef przedsiębiorstwa, jednak jest nim także menedżer zespołu a czasem i pojedynczy pracownicy. Dużo tutaj zależy od struktury i wielkości firmy. Jednak po co nam te informacje? Otóż warto wiedzieć, jakie są typy liderów - w końcu każdy z nas ma szansę stać się jednym z nich. Ponadto wiedząc, jakie są typy liderów, łatwiej dogadamy się z naszym szefem. A zatem...

    Styl demokratyczny

    Ten typ liderów zdecydowanie ma na uwadze zdanie pracowników. Warto jednak podkreślić, że jest ono raczej dla niego wskazówką niż czymś, czego trzeba się bezwzględnie trzymać. Ten typ zarządzania sprawdza się naprawdę w wielu firmach albo zespołach, szczególnie takich, w których wybór lidera odbywał się spośród dość równych sobie pracowników.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

    Styl wizjonerski

    Tu z kolei charakterystyczne dla liderów jest to, że lider pociąga za sobą osoby, zarażając ich swoim entuzjazmem. To przydaje się w miejscach, gdzie pora na jakieś innowacje.

    Styl afiliacyjny

    Ten styl nastawiony jest przede wszystkim na pracowników, tu chodzi głównie o ich dobro. Ten typ liderów mówi - "najważniejsi są ludzie".

    Styl trenerski

    Typy liderów, którzy działają w tym duchu zdecydowanie tworzą najbardziej kreatywne zespoły. Tutaj bowiem lider z jednej strony nakazuje, z drugiej zaś tłumaczy, wyjaśnia i pomaga we wszystkim, jednak z zachowaniem odpowiedniego dystansu.

    Styl nakazowy

    To inaczej rządzenie przez strach. Generalnie odchodzi się od tej metody, jednak ciągle w niektórych miejscach się ona sprawdza, warto zatem mieć ją na uwadze.

    Styl procesowy

    Charakterystyczne dla tych liderów jest to, że najczęściej sami zabierają się do pracy, aby pokazać pracownikom, że dana metoda naprawdę się sprawdza.

    Podsumowując - który typ zarzadzania jest najlepszy? Dość uogólniając można powiedzieć, że trenerski, niemniej jednak w niektórych firmach zdecydowanie lepiej sprawdzają się inne typy. Dobrze też, jeśli szefowie różnią się między sobą stylami zarządzania.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.