Wprowadzanie zmian w firmie – na czym polega?

Wprowadzanie zmian do firmy nie jest zadaniem ani łatwym, ani – bardzo często – przyjemnym. Zarządzanie zmianą jest procesem, który nie może być przeprowadzany według sztywnie utartego schematu, ale musi być przeprowadzany w oparciu o inne wytyczne.

Gamma - Wprowadzanie zmian w firmie - na czym polega?
   
  Żeby przeprowadzić dowolne zmiany w naszej organizacji, musimy zarządzanie daną zmianą podzielić na pewne etapy.

  Jednym z pierwszych etapów jest ustalenie ogólnego zarysu celu organizacyjnego - czemu ma służyć ta zmiana, jakie korzyści będą wpłynęły z jej wprowadzenia, czy rzeczywiście przyniesie więcej pożytku po jej wprowadzeniu w życie.

  Następnie, właściwym krokiem jest rozważenie wielkości zmiany i jej ważności w naszym biznesie - czy wprowadzić możemy ją tylko do jednego zespołu pracowniczego, a może do wielu na raz, czy zmiana będzie stanowczo zmieniała pewien zakres funkcjonowania naszej firmy.

  Po tym etapie nastąpić powinno zidentyfikowanie kultury organizacyjnej, a następnie - określenie ograniczeń wynikających ze zmiany, a także organiczeń uniemożliwiających jej wprowadzenie w życie.

  Bardzo często naturalnym ograniczeniem będzie opór pracowników, którzy - przyzwyczajeni do starego modelu - zazwyczaj z pewnymi trudnościami przekonują się do jakichkolwiek zmian.

  Ostatnim już elementem zarządzania zmianą jest jej aktywne wcielenie w życie - i takie postępowanie, które umożliwi jej całkowite wprowadzenie w mniejszej lub większej jednostce czasowej.

  Najważniejszym, co czeka osobę w postaci kierownika zajmującego się wprowadzeniem nowej zmiany w życie, jest osiągnięcie tej zmiany poprzez zdobycie zaufania pracowników, aktywne słuchanie i proszenie ich o informację zwrotną.

  Kiedy pracownicy widzą, że kierownictwo liczą się z ich zdaniem, chętniej ufają i szybciej przestawiają się na nowe, opracowane modele.

  Zarządzanie zmianą jest trudne, lecz nie jest niemożliwe. Istnieje wiele szkoleń, które pomagają zarówno nowicjuszom, jak i kierownikom ze stosownym stażem w pracy zgłębić tematykę wprowadzania i zarządzania nowymi zmianami w firmie.
  Gamma - firma szkoleniowa roku. Może interesuje Cię rozwój umiejętności menadżerskich? Zapoznaj się z: szkolenie managerskie, szkolenie zarządzanie ludźmi. Zapraszamy! Chcesz zostać lepszym sprzedawcą? Zobacz nasze: szkolenia sprzedażowe.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.