Wypalenia zawodowe i frustracja

Wyczerpanie, narastająca z każdym dniem frustracja czy znudzenie pracą, wszystkie te dolegliwości najczęściej świadczą o nadciągającym lub już obecnym zawodowym wypaleniu. Jeśli jesteśmy samodzielnie w stanie je dostrzec, możemy podjąć próbę skutecznej walki z nimi.

26 marca 2018
zdjęcie - Wypalenia zawodowe i frustracja

 

Wyczerpanie, narastająca z każdym dniem frustracja czy znudzenie pracą, wszystkie te dolegliwości najczęściej świadczą o nadciągającym lub już obecnym zawodowym wypaleniu. Jeśli jesteśmy samodzielnie w stanie je dostrzec, możemy podjąć próbę skutecznej walki z nimi. Psychologowie twierdzą, że stan wypalenia zawodowego rozwija się stopniowo, dlatego też nie zawsze łatwo można dostrzec pierwsze jego symptomy. Często wypalenie spowodowane jest gromadzącymi się, nawet przez wiele lat, rozmaitymi problemami związanymi z pracą zawodową. Niestety, w momencie gdy negatywne odczucia się skumulują, poczucie beznadziei i frustracji związanej z wykonywanym zawodem wybucha z podwójną siłą. Wówczas z wypaleniem zawodowym często nie będziemy sobie w stanie samodzielnie poradzić. Wówczas w wielu sytuacjach niezbędna okazać się może pomoc specjalisty.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy można zarządzać swoim stresem? Jak rozwiązywać asertywnie konflikty i budować swoje kompetencje społeczne? Jak walczyć z poczuciem bezradności? Jak rozwijać swoje umiejętności interpersonalne? Zobacz: szkolenie zarządzanie czasem, szkolenie radzenie sobie ze stresem, szkolenia interpersonalne.

Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

Wypalenie zawodowe oddziałuje negatywnie nie tylko ma umysł i samopoczucie, ale również i na ciało. Pojawiają się silne bóle głowy, bezsenność oraz ogólny spadek kondycji fizycznej. Wypalenie zawodowe z powodu nadmiaru negatywnych emocji, z którymi ciężko sobie poradzić odbija się negatywnie również na relacjach z najbliższymi, a nie tylko współpracownikami. Kolejnym przykrym skutkiem wypalenia zawodowego jest pojawiające się i dość szybko narastające jeśli nie pojawi się odpowiednia pomoc, uczucie pustki i osamotnienia. Pojawia się rosnące poczucie krzywdy, wówczas pracownik zaczyna wątpić w swoje kompetencje i coraz silniej pojawiają się myśli o zmianie lub nawet porzuceniu pracy. Wbrew pozorom wypalenie zawodowe może dotknąć każdego, niezależnie nawet od zajmowanego stanowiska. Jednak na wypalenie znacznie bardziej niż pozostałe grupy zawodowe, narażeni są przedstawiciele zawodów wymagających intensywnych kontaktów z ludźmi, czyli np. nauczyciele, lekarze czy handlowcy. Wszystko przez to, że relacje pomiędzy ludźmi zawsze generują dużą dawkę stresu, która nieuchronnie prowadzi do pojawienia się frustracji, czego konsekwencją jest wypalenia zawodowe.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.