Zarządzanie pokoleniem x i y – jakie stoją przed nami wyzwania?

Na rynku pracy równolegle aktywnych jest kilka pokoleń pracowników. Każde z tych pokoleń posiada własne cechy charakterystyczne, a jego przedstawiciele wymagają określonego postępowania ze strony kadry zarządzającej. Inne są czynniki motywacyjne, inne zdolności przewodnie i zupełnie różne metody rozwiązywania zaistniałych problemów.

Gamma - Zarządzanie pokoleniem x i y - jakie stoją przed nami wyzwania?

 
Zarządzanie pokoleniem x i y - jakie stoją przed nami wyzwania?

Na rynku pracy równolegle aktywnych jest kilka pokoleń pracowników. Każde z tych pokoleń posiada własne cechy charakterystyczne, a jego przedstawiciele wymagają określonego postępowania ze strony kadry zarządzającej. Inne są czynniki motywacyjne, inne zdolności przewodnie i zupełnie różne metody rozwiązywania zaistniałych problemów. Sprawny manager doskonale wie, że zarządzanie pokoleniem x i y to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy w środowisku pracy osoby te mieszają się z przedstawicielami wcześniejszych pokoleń.

Jakie pokolenia można spotkać na rynku pracy?

Zarządzanie pokoleniami wymaga odpowiedniego przygotowania. Niezbędna w tym przypadku staje się konkretna wiedza praktyczna. Na wagę złota jest także doświadczenie. Zarządzanie pokoleniami szkolenie, to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które pragną podnieść poziom kompetencji przywódczych i chcą poznać tajniki zarządzania pracownikami wywodzącymi się z różnych pokoleń. Obecnie na rynku pracy można wyróżnić przedstawicieli co najmniej kilku pokoleń. Najstarsi z nich, to tzw baby boomers. Dla nich bardzo ważna jest stabilność zatrudnienia. Są to niezwykle lojalni pracownicy, którzy przeważnie większość życia spędzają w jednym miejscu zatrudnienia. Zdecydowanie bardziej niż na technologię osoby wywodzące się z pokolenia baby boomers nastawione są na relacje między ludzkie. Z każdym rokiem takich osób aktywnych na rynku pracy jest coraz mniej. Już teraz są to pracownicy po pięćdziesiątym roku życia. Kolejne pokolenie, które występuje na rynku zatrudnienia, to pokolenie x. Są to osoby w wieku średnim.

Pokolenie to często jest też określane mianem niebieskich kołnierzyków. Cechą charakterystyczną przedstawicieli tego pokolenia jest to, że niezmiernie istotny jest dla nich prestiż i pozycja zawodowa. O ile jeszcze przedstawiciele pokolenia baby boomers są w stanie poświęcić się dla jakiejś sprawy, zwiększyć efektywność pracy dla dobra ogółu, o tyle dla przedstawicieli pokolenia X najważniejszym czynnikiem motywującym są pieniądze. Największe wyzwanie dla kadry zarządzającej stanowi najmłodsze pokolenie pracowników, o którym jeszcze stosunkowo niewiele wiadomo. Jest to pokolenie Z, które wykazuje się dosyć dużą roszczeniowością. Pokolenie po 2000 roku urodziło się i wychowało w świecie nowoczesnych technologii. Są to pracownicy, którzy z jednej strony doskonale obracają się czy to w mediach społecznościowych czy też nie mają żadnego problemu z obsługą komputera, zdecydowanie gorzej jednak wypadają na tle kontaktów międzyludzkich i w kwestiach rozwiązywania konfliktów.

Koncepcje zarządzania, czyli czy da się uszczęśliwić wszystkich?

Jedno jest pewne, nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, który by sprawił, że wszyscy pracownicy będą tak samo szczęśliwi i że będą wkładać w wykonywane obowiązki maksimum zaangażowania. Specyfika rożnych pokoleń niejako wymusza odmienne podejście do tematu w przypadku każdej z grup. Zarządzanie pokoleniami wymaga od kadry kierowniczej nie lada elastyczności i kreatywności w podejściu do tematu. Przydatne w takim przypadku może być współpraca w zespole szkolenie oraz inne szkolenia z zakresu zarządzania personelem.

Sprawny manager w jednym palcu musi mieć różne teorie zarządzania pokoleniami. Inne bowiem są chociażby czynniki motywujące dla przedstawicieli pokolenia baby boomers, a inne dla przedstawicieli pokolenia x czy y. Szkolenia to najlepszy sposób na rozwój kompetencji zawodowych. Wiedza jest bardzo skondensowana, dzięki czemu w krótkim czasie można przyswoić sporo informacji. Warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób szkolenie zostało ułożone. Nie jest to suchy wykład, a informacje teoretyczne przeplatają się ze szkoleniem praktycznym. Taka formuła pozwala na osiągnięcie ciekawych efektów.

Szkolenia są organizowane regularnie na terenie całej Polski. Przeważnie odbywają się w małych grupach, a o udziale w konkretnej jednostce szkoleniowej decyduje kolejność zapisów. Warto się pospieszyć aby jak najszybciej podnieść swoje kompetencje zawodowe.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.