zDystresowani

Nawał obowiązków, pośpiech, chaos, zadania do wykonania na wczoraj, brak czasu na odpoczynek – to częste przyczyny stresu związane z pracą. Stres jest zjawiskiem, które może prowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. W pierwszej kolejności odbija się na naszej efektywności, później zaczyna negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Gamma - zDystresowani

  Początkowo objawy najczęściej są mało dotkliwe, dlatego stres jest zwykle bagatelizowany. Niestety, gdy nic z nim nie robimy, może on przerodzić się w bardzo poważne dolegliwości zdrowotne.

   

  Przyczyny stresu

  Przyczyn stresu jest niezwykle dużo. Te, które najczęściej pojawiają się w miejscu pracy, to natłok obowiązków i nienaturalny pośpiech. Często zdarza się, że nie potrafimy odmawiać innym. Skutkuje to braniem na siebie zbyt dużej ilości zadań, które mają to do siebie, że są ważne, a na dodatek mamy mało czasu na ich wykonanie. Zbyt długa lista tego rodzaju obowiązków wymusza na nas pośpiech. To z kolei przekłada się na mniejszą dokładność, której konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Zdając sobie z tego sprawę, zaczynamy obawiać się o swoją przyszłość w firmie, wiemy bowiem, że osoby, które niezbyt sumiennie wykonują swoje zadania, są usuwane z firm, gdyż przynoszą same straty. Obawa przed utratą pracy jest natomiast bardzo stresogennym czynnikiem.

  Jest to tylko jeden z przykładów sytuacji stresowych. Każdy z nas mógłby mnożyć takich przykładów setki, jeśli nie tysiące. W tym artykule wolałbym jednak skupić się na sposobach radzenia sobie ze stresem.

   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy na szkolenia z asertywności. Dowiesz się na nim, m. in.: jakie są umiejętności asertywne, jak radzić sobie z manipulacją i agresją, jaki jest związek pomiędzy poczuciem własnej wartości z postawą asertywną. Zobacz również warsztaty z komunikacji interpersonalnej oraz szkolenia z efektywności osobistej.

  Jak zarządzać swoim stresem

  Ponieważ stres jest zjawiskiem, którego nie sposób wyeliminować ze swojego życia, na szkoleniach z zakresu radzenia sobie ze stresem zachęcam uczestników do zarządzania nim. Ludzie wiedzą mniej więcej, czym jest stres i wiedzą, jak on się objawia. Ponadto zdają sobie sprawę z tego, że ze stresem  trzeba walczyć. Okazuje się jednak, że niestety wiedza na temat technik walki ze stresem jest już znacznie mniejsza. Sposoby radzenia sobie ze stresem, jakie wymieniają uczestnicy szkoleń, to na pierwszym miejscu używki (alkohol, papierosy). Wiemy jednak, że nie jest to rozwiązanie, gdyż sięganie po używki także generuje stres.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Lekceważenie, ośmieszanie czy złośliwości pomiędzy pracownikami mogą świadczyć o problemie mobbingu w miejscu pracy. Przeciwdziałaj zachowaniom mobbingowym w urzędzie i firmie. Przywróć właściwe zachowania i zdrowe relacje pomiędzy pracownikami – zapoznaj się z programem szkolenia antymobbingowego dla pracowników. Zobacz również szkolenia otwarte, szkolenia sprzedażowe.

  Co zatem można robić, aby stresem zarządzać? Jak sobie z nim radzić?

  Pierwszy – i zarazem najprostszy sposób – jaki znam to oddychanie. Jest to technika pozwalająca uciszyć stres w sytuacji „tu i teraz”. Głębokie przeponowe oddychanie zwalcza większość fizjologicznych objawów stresu, takich jak: szybsze bicie serca, czerwienienie, pocenie się, bóle głowy, a nawet drżenie rąk. Drugi sposób, równie łatwy i dostępny prawie zawsze, to picie wody. Działa bardzo podobnie. Kolejna propozycja to wizualizacja. Wbrew pozorom nie jest łatwą metodą, ale pozwala na uspokojenie myśli i zwiększenie swojego poczucia bezpieczeństwa. Przy wizualizacji należy pamiętać, że samo powtarzanie w myślach, że „jestem na plaży”, nie wystarcza. Na tę plażę, trzeba się „autentycznie przenieść”. Postawić sobie w myślach jak najbardziej realny obraz tego miejsca. Usłyszeć szum fal, poczuć powiew wiatru i kryształki piasku pod stopami.

  Każde z nas ma również własne sposoby radzenia sobie ze stresem. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki ktoś nam tego nie powie, ale tak jest. Warto się do nich odnosić w sytuacji stresu.

   

  Stres jest domeną menadżerów i kierowników. Zapoznaj się ze szkoleniami, które pomagają zwalczać stres odwiedź nasz dział: szkolenia dla kierowników. Warto nam zaufać. Gamma została po raz kolejny wybrana firmą szkoleniową roku wg. Gazety Finansowej "Najlepsze Firmy Szkoleniowe".

   

  Ciemna strona medalu

  Na koniec pragnę zwrócić waszą uwagę na fakt, o którym wie niewiele osób. Stres ma swoje fazy. Pierwsza jest tak mało dotkliwa, że prawie nie zauważamy po sobie tego, że jesteśmy zestresowani. Druga to faza, w której widzimy już pewne objawy (np. rozdrażnienie), ale nie interpretujemy tego jako stres. W fazie trzeciej nasz stres zaczyna się odbijać na naszej pracy i życiu prywatnym. W końcu zjawisko to staje tak dotkliwe, że kończymy na szpitalnych łóżkach z zawałem serca lub w gabinecie psychologa z depresją.

  Im wcześniej zaczniemy coś robić ze swoim stresem, tym lepiej dla nas.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.

  Zobacz nasze szkolenia HR.

  Zobacz więcej: szkolenia HR

   

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.