Zespół scrum – jak powinien wyglądać, jak pracować?

Zwinne zarządzanie to nowoczesna metoda oparta na elastyczności pracowników i skupianiu się od ogółu do szczegółu podczas realizacji projektu. Na początku następuje próba zapisania możliwie jak największej ilości wymagań i oczekiwań ze strony klienta, a następnie na tej podstawie układa się ogólny plan pracy nad projektem.

zdjęcie - (the_title())


Zespół scrum - jak powinien wyglądać, jak pracować?

Zwinne zarządzanie to nowoczesna metoda oparta na elastyczności pracowników i skupianiu się od ogółu do szczegółu podczas realizacji projektu. Na początku następuje próba zapisania możliwie jak największej ilości wymagań i oczekiwań ze strony klienta, a następnie na tej podstawie układa się ogólny plan pracy nad projektem.

W zależności od następnie przyjętej metody, zadania te mogą być dzielone na mniejsze i nadawane są im priorytety, które mają znaczenie w przypadku kolejności ich wykonywania lub funkcjonowania ostatecznego produktu.

Wiele firm łączy zwinne zarządzanie z metodą scrum, ponieważ mają one te same założenia i doskonale się uzupełniają. Zespoły scrumowe składają się z minimum trzech do dziewięciu, czasem maksymalnie dwunastu osób. Nie liczy się tu jakość, ale podejście osób do problemów i ich otwarty umysł oraz wszechstronna wiedza i motywacja do samodzielnej pracy oraz rozwiązywania problemów.

Zespół scrumowy składa się z następujących ról – scrum developerów, scrum mastera oraz product ownera. Najważniejszą rolą w zespole jest Product Owner – pod względem komunikacji i przekazywania informacji ze strony klienta całemu zespołowi w postaci feedbacku. Jest to decyzyjna postać w zespole, a członkom zespołu scrumowego nie wolno stosować się do decyzji, które nie zostały zaakceptowane przez właściciela produktu.

Scrum master jest odpowiedzialny za przeprowadzanie spotkań podczas jednostek czasu zwanych sprintami. Taki sprint może trwać od dwóch do kilku tygodni i podczas niego wykonuje się przydzielone na ten okres zadania.

Więcej informacji o schematyce pracy w zespołach scrumowych podawane są na szkolenie scrum. Warto wiedzieć, że scrum nie może zostać pomyślnie wdrożony do zespołu bez zapoznania się z zasadami i założeniami zwinnej metodologii – agile foundation szkolenie czy agile project management szkolenie to doskonały wybór, by przekonać się, czym jest zwinne zarządzanie zarówno w teorii, jak i praktyce.

Ostatecznie, warto jest, by osoby zajmujące się innymi obowiązkami poza rozwijaniem produktu przeszły szkolenia scrum master czy szkolenia scrum product owner, pozwalające na zapoznanie się z najlepszymi technikami stosowanymi w przypadku objęcia takiej roli.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.