Atmosfera, a integracja firmowa

Techniki wpływające na poprawę pracy zespołu dalece odbiegają od tego, co z reguły kojarzone jest z wyjazdami integracyjnymi. Dlatego też trzeba pamiętać, że nie każda integracja będzie skutkowała poprawą działania zespołu.

21 grudnia 2018
zdjęcie - Atmosfera, a integracja firmowa

Atmosfera, a integracja firmowa

Techniki wpływające na poprawę pracy zespołu dalece odbiegają od tego, co z reguły kojarzone jest z wyjazdami firmowymi.

Dlatego też trzeba pamiętać, że nie każda integracja będzie skutkowała poprawą działania zespołu. Innymi słowy samo puszczenie ludzi na zabawę nie prowadzi do tego, że będą oni lepiej pracowali. Wydajność danego zespołu nie będzie bowiem wypadkową tego, jak dobrze tańczy kolega Władek, czy też jak zabawna jest Krysia.

Chcąc rzeczywiście wycisnąć z ludzi, to co jest w nich najbardziej wartościowe koniecznie trzeba przyjąć, że wyjazd firmowy to także praca, ale inna i raczej w dużej mierze oparta na profesjonalistach umiejących tworzyć z gliny solidne fundamenty zespołu.

Nikt nie kwestionuje tego, że dobre relacje w pracy są istotnym elementem kształtujących pozytywne nastawienie pracowników wobec swoich zadań. Nie mniej jednak trzeba pamiętać, że sama dobra atmosfera nie spowoduje dobrych wyników. Utrzymanie balansu pomiędzy dyscypliną, a swobodą w godzinach pracy jest zadaniem wyjątkowo trudnym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gry szkoleniowe i wyjazdy integracyjne dla firm pozwalają na nawiązywanie i zacieśnianie relacji między pracownikami oraz budowanie marki pracodawcy. Pomagamy nadać takim spotkaniom odpowiednio atrakcyjną formę oraz dobrać aktywności wyzwalające energię i emocje.

Poznaj nasze rozwiązania:

Dlatego też o wiele lepszym sposobem na utrzymanie dobrej atmosfery w pracy będzie zupełnie co innego niż dryl i pruska dyscyplina. Chodzi o zbudowanie zespołu, który świadom swoich zadań oraz możliwości działa wspólnie, na rzecz wspólnego celu.

Taka kooperacja pracowników, ich inercja energii oraz poczucie wspólnoty będzie nie mniej satysfakcjonujące niż długie pogaduchy przy kawie, czy swobodne relacje z przełożonym. Co więcej, jedno nie wklucza drugiego. Dobrze wykonywana praca będzie satysfakcją samą w sobie, za którą mogą iść przecież pozytywne i swobodne relacje w zespole.

Warto także zwrócić uwagę na to, że towarzyskie relacje pomiędzy członkami zespołu wcale nie musza przekładać się na to, jak będą oni funkcjonowali w ramach zespołu podczas pracy.

Innymi słowy wcale nie musi być przyjaźni, czy bliższych relacji pomiędzy członkami zespołu by funkcjonował on jak zwarta drużyna. To nie integracja rozumiana jako wyjścia na piwo po pracy jest źródłem teambuildingu. Jest zupełnie co innego.

Praca, tworzenie, wspólne pokonywanie problemów, wzajemna rywalizacja ale na rzecz wspólnego celu staje się spoiwem, które z grupy ludzi może stworzyć jeden, gotowy walczyć o wszystko zespół. Dobrymi przykładami takich metod integracji są m.in. gry szkoleniowe, zabawy eventowe

Tym samym menagerowie powinni zadać sobie pytanie, czy chcą mieć zespół wyłącznie radosny, czy może zadowolony z efektów swojej pracy.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Jak pracownicy reagują na radykalne zmiany w firmie? Często zgodnie z modelem autorstwa Elisabeth Kübler-Ross, która opisała pięć etapów psychologicznej reakcji na zmianę.

W dzisiejszym świecie, gdzie rządzą opinie i komentarze, feedback, obok  „lajków” i przyznawanych gwiazdek jest wszechobecny. Nie tylko w pracy, czy w relacjach osobistych. Konsumenci oceniający (pozytywnie lub negatywnie) w Internecie jakość sklepu, w którym dokonali zakupów, przekazują w ten sposób personelowi informację zwrotną.

Polacy na tle innych narodów UE należą do najbardziej nieufnych. A przecież to zaufanie jest fundamentem w procesie sprzedaży – bez niego nie będzie prawdziwej rozmowy o oczekiwaniach i wątpliwościach po stronie Klienta. Dziś w czasach dojmującej złożoności Klient nie jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkich informacji do podjęcia decyzji zakupowej. W pewnym momencie dochodzi do punktu, w którym decyduje się zaufać sprzedawcy i jemu powierzyć kontrakt.

W kulturze organizacyjnej wielu firm świadomie promowane są takie wartości, jak: proaktywność, inicjatywa, kreatywność pracowników, a jednocześnie nieświadomie nakłania się pracowników do podporządkowania i posłuszeństwa wobec status quo. Takie środowisko rodzi wewnętrzny bunt wśród młodych talentów, których system wartości ukształtowany został przez wolny rynek i kulturę liberalną.

Wiele ludzi może kojarzyć zespół wirtualny z zespołem nierzeczywistym, złożonym z awatarów. Jednak zespół wirtualny jest jak najbardziej rzeczywisty, składa się z rzeczywistych ludzi, którzy wykonują realną pracę.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.