Czym jest integracja?

Integracja - to bardzo ostatnio popularne określenie, którego znaczenia nie każdy jest do końca świadomy. Czym bowiem tak naprawdę to jest?

21 grudnia 2018
zdjęcie - Czym jest integracja?

W ARTYKULE:

Czym jest integracja?

To bardzo ostatnio popularne określenie, którego znaczenia nie każdy jest do końca świadomy.

Czym bowiem tak naprawdę jest teambuilding?

Wiele osób kojarzy go z imprezami pracowniczymi dla firm, podczas których pracownicy wykonują różne, wymagające pracy zespołowej działania. Czy jest tak w rzeczywistości? W pewnym stopniu tak, choć team building jest tak naprawdę pojęciem o znacznie szerszym znaczeniu.

W procesie teambuildingu pracownicy muszą przede wszystkim przyzwyczaić się do pracy w danym zespole, a także lepiej się poznać. To właśnie temu służą gry zespołowe - bawiąc się razem, członkowie zespołu poznają swoje mocne i słabe strony, a także dowiadują się, w jaki sposób powinni się między sobą komunikować.

Komunikacja pomiędzy członkami zespołu jest bardzo istotna - jeśli osoby potrafią się ze sobą szybko dogadać i podzielić między sobą zadania, praca idzie znacznie szybciej i znacznie bardziej efektywnie.

Nie bez znaczenia jest także unikanie konfliktów - lider zespołu powinien wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać sporom pomiędzy pracownikami. Aby robić to skutecznie, musi znać osoby, których jest przełożonym, i wiedzieć, jakie są ich mocne i słabe strony oraz cechy charakteru.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wyjazdy integracyjne to świetna metoda zacieśnienia więzi w zespole (szkolenia team building). Często pozwalają na przyjemne spędzenie czasu i jednoczesne rozwiązanie konfliktów lub problemów, które dręczą zespół.  Na wyjazd integracyjny warto spojrzeć jak na proces, który ukierunkowuje pracowników na wspólny cel, poprawia komunikację, przekształca przywództwo z nadzoru w przewodnictwo.

Poznaj nasze przykładowe zabawy integracyjne:

Wspólne gry i zabawy wzmacniają także zaufanie między członkami grupy. Wpływają również pozytywnie na ich motywację i umiejętności zgranej współpracy. Nie bez znaczenia jest także utrwalanie pozycji lidera w grupie.

Nowy zespół często nie potrafi od razu pracować zgodnie, sprawnie i efektywnie - nikt nie wie, czego może spodziewać się po innej osobie, a lider zespołu nie może stwierdzić, jaka strategia najlepiej sprawdzi się w przypadku tego zespołu.

To właśnie dlatego podczas z pozoru nieistotnych zabaw w zespole samoistnie pojawiają się zasady i reguły, których przestrzeganie umożliwi w przyszłości wykonywanie pracy sprawnie i szybko.

Takie zabawy wpływają także korzystnie na umocnienie pozycji lidera w zespole - dzięki temu inni członkowie zespołu zyskują do niego respekt i zaufanie i uczą się wypełniać jego polecenia.

Integracja jest więc narzędziem bardzo wszechstronnym - pozwala na usprawnienie pracy firmy i rozwiązanie bardzo różnych problemów w organizacji i zarządzaniu pracą. Jeśli w danej firmie pojawi się problem dotyczący współpracy pracowników, warto zainteresować się teambuildingiem.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

ADKAR  to nazwa metody zarządzania zmianą, która opisuje 5 kroków, które są niezbędne do wprowadzania nowych rozwiązań w organizacji.

W ostatnich dekadach ulega zmianie struktura zatrudnienia w biznesie. Proces ten zachodzi w całej Europie, w tym także w Polsce. Obserwuje się wzrost zatrudnienia kobiet, osób należących do mniejszości narodowych, a także osób starszych. Stale dołącza do grup pracowniczych nowe młode pokolenie. Nie wszystkie firmy są w jednakowym stopniu otwarte i gotowe na przyjmowanie tak zróżnicowanych pracowników.
Zakłada, że u Klienta występuje więcej niż jedna osoba mająca wpływ na decyzje biznesowe. W sprzedaży tradycyjnej decydentem jest najczęściej ta osoba, z którą umawiamy się na spotkanie.
Wiele ludzi może kojarzyć zespół wirtualny z zespołem nierzeczywistym, złożonym z awatarów. Jednak zespół wirtualny jest jak najbardziej rzeczywisty, składa się z rzeczywistych ludzi, którzy wykonują realną pracę.

Firmy chcące nie tylko przetrwać, lecz także  zapewnić sobie obiecującą przyszłość zdają sobie sprawę, że umiejętność kreowania, przekazywania i zdobywania wiedzy stała się kluczowym czynnikiem sukcesu organizacji uczącej się. Zarządzanie wiedzą w organizacji umożliwia szybkie reagowanie na zmiany i lepsze adaptowanie się firmy do labilnego otoczenia.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.