Jak słuchać innych - czyli Team Building w praktyce

Sprawnie działający zespół powinien z jednej strony kierować się zasadami podobnymi do rodziny, z drugiej strony – działać jak sprawna maszyna, osiągająca dzięki wspólnemu wysiłkowi cel w jak najszybszym czasie.

19 grudnia 2018
zdjęcie - Jak słuchać innych - czyli Team Building w praktyce

Jak słuchać innych - czyli Team Building w praktyce

Sprawnie działający zespół powinien z jednej strony kierować się zasadami podobnymi do rodziny, z drugiej strony – działać jak sprawna maszyna, osiągająca dzięki wspólnemu wysiłkowi cel w jak najszybszym czasie.

Przykłady zabaw stosowanych przy teambuildingu podane poniżej, pozwalają wykształcić w pracownikach ducha zespołowości, wyraźnie pokazując, że samodzielne działanie nie doprowadzi do osiągnięcia postawionego celu.

Prostą zabawą teambuilding służącą kształtowaniu umiejętności współpracy jest „Heksagram” – zadanie polegające na ułożeniu odpowiedniego kształtu – heksagramu – z liny trzymanej przez uczestników szkolenia, która ma został ostatecznie w tym kształcie ułożona na ziemi.

Zadanie pozwala na aktywność ruchową, bowiem pożądany kształt można ułożyć tylko poprzez różnego przejścia i splątania liny przez uczestników, którzy ani na moment nie mogą jej puścić.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Imprezy integracyjne dla pracowników są niezwykle ważne. Z tego też powodu każdy pracodawca powinien być świadomy, jak duże znaczenie ma budowanie relacji w grupie pracowników. W obecnych czasach odchodzi się od tradycyjnego modelu spotkań integracyjnych, jeśli nie masz pomysłu na szkolenia integracyjne sprawdź nasze propozycje:

Wśród zabaw z liną popularną aktywnością często wykorzystywaną na wyjazdach firmowych jest także tworzenie „Pajęczyny”.

Uczestnicy ponownie dostają do dyspozycji linę, która ma zostać tak przeciągnięta między drzewami lub słupami, aby powstała tytułowa pajęczyna z większymi lub mniejszymi otworami pozwalającymi wszystkim pracownikom przejść na drugą stronę. Każdy z otworów może został wykorzystany tylko raz, dlatego po raz kolejny grupa skłoniona zostaje do współpracy i wskazywania przechodzącym, którą drogę mają wybrać.

Ostatnią z propozycji zabaw skłaniających do współpracy w grupie jest „Bomba” – zabawa w przechodzenie po zaminowanej szachownicy składającej się z wyrysowanych na betonie lub wyznaczonych taśmami pól.

Prowadzący wyznacza bezpieczną drogę, która nie jest znana uczestnikom. Ich zadaniem jest odnalezienie właściwej trasy poprzez podejmowanie po kolei prób przejścia po polach. Każda z osób w grupie biorącej udział w zabawie staje się więc elementem większej układanki doprowadzającej do odnalezienia właściwej drogi. Jeśli nadepnie na pole z tytułową bombą – musi wrócić tą samą drogą, aby wskazać innym właściwą trasę.

Tylko dzięki podpowiedziom uczestników grupa ma szansę ukończyć zadanie z sukcesem lub odpaść jeśli wszystkie opcje zostaną już wykorzystane. Po raz kolejny więc uczestnicy tego typu szkolenia doświadczają na własnej skórze, że tylko słuchanie innych i konstruktywna współpraca doprowadzają do zwycięstwa.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Dlaczego Learning Agility jest jedną z najważniejszych kompetencji lidera. Jaki zespół kompetencji składa się na Learning Agility. Czy można ocenić poziom Learning Agility podczas procesów rekrutacji. Jakie konkretnie postawy i umiejętności należy kształcić i wzmacniać, by przygotować się kompetencyjnie do funkcjonowania w zmiennej rzeczywistości (VUCA). Jak w dobie pandemii Learning Agility pozwala organizacji przejść od strategii przetrwania do strategii rozwoju.

Technika GROW służy do wyznaczania celów oraz opracowywania strategii ich realizacji. To prosta i skuteczna metoda, którą może praktykować menadżer ze swoim zespołem.

Coaching jest procesem, który pomaga w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Istotą szkolenia jest wykorzystanie posiadanej już wiedzy i umiejętności oraz odpowiednie zmotywowanie i towarzyszenie klientowi w celowym usprawnianiu jego funkcjonowania.
Pecha Kucha to rodzaj prezentacji multimedialnej, składającej się z 20 slajdów po 20 sekund. Ogólna forma jest zarazem czasem przez jaki trwa prezentacja i jest to 6 minut i 40 sekund. Jej nazwa pochodzi z języka japońskiego od określenia dźwięków mowy, pecha kucha oznacza pogawędkę. Ten sposób prezentacji stworzyli w 2003 roku Astrid Klein i Mark Dytham, architekci pracujący w Tokyo. Metoda ta powstała na potrzeby zaprezentowania dużej ilości prezentacji w firmie, w dość rozsądnej ilości czasu.

Obecna pandemia koronawirusa wymusza pracę zdalną milionów pracowników na całym świecie. Zarządzanie zespołem zdalnym to nie lada sprawdzian dla menadżera. Z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć i jakich rozwiązań powinien użyć? Wysoka i trwała efektywność pracowników i zespołu spotyka wiele wyzwań, z którymi menedżer będzie się mierzył. Oto 10 wyzwań menedżerskich w pracy zdalnej.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.